VUT- nakladatelství Vutium
Canon
CAD - online trafika
Google překladač: English Deutsch
Onlio

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Uveden server Thumper od Sunu

Pátek, 18 Květen 2007 15:46
Sun_Thumper_720.gifAvnet uvedl na trh nový server Sun Microsystems pod kódovým označením Thumper. Server je vhodný pro zákazníky, kteří potřebují velkou propustnost a bezpečnost dat. Může tak najít uplatnění nejen v grafických studiích, reklamních agenturách či televizních studiích, ale i ve veřejné správě (policie, bezpečnostní agentury). Server SF X4500 je osazen dvěma dvoujádrovými procesory AMD Opteron s možností využití až 16 GB RAM a 12-24 TB diskového prostoru, přičemž v racku zabere pouze 4 sloty.
V serveru je celkem 48 SATA disků o rozměru 3,5". Aby se vešlo tolik disků do 4U šasi, zvolil Sun řešení přístupu k nim z vrchu. Všechny disky jsou v provedení hot-swap. Stroj lze osadit HDD o kapacitách 250 nebo 500 GB (7200 ot/s), na konci roku 2007 by měly být dostupné disky o kapacitě až 1TB, což zvedne celkovou kapacitu serveru na 48 TB. Pro připojení disků je využito šesti integrovaných osmiportových SATA II řadičů s čipem Marwell 88SX6081. Síťová konektivita je zajištěna čtyřmi 1Gbps ethernetovými adaptéry. Lze také využít dva 64bit PCI-X 133MHz sloty pro další rozšíření. Na serveru jsou umístěny 4 USB 2.0 porty, D-Sub, konektor pro RS232 linku a jeden ethernetový port 100Mbps pro vzdálenou správu pomocí ILOM (Integrated Lights-Out Manager).
Vysokou dostupnost zajišťují dva redundantní zdroje. Za běhu systému lze vyměňovat kromě disků i napájecí zdroje a ventilátory. Energetická náročnost je v plné výbavě necelých 1150W. Přesnější představu o spotřebě serveru si můžete udělat použitím webového kalkulátoru. Kompletní technická specifikace je k dispozici zde.
U serveru SF X4500 je vhodné využít poslední verzi operačního systému Solaris 10, která obsahuje podporu ZFS (128bitový Zettabyte File System). ZFS nepotřebuje volume manager ani zvláštní podporu pro SW RAID, vše zajišťuje vlastními prostředky. Umožňuje spojit více disků do jednoho diskového poolu, který lze sdílet mezi více svazky souborových systémů. ZFS obsahuje také RAID-Z, který plně nahrazuje klasický RAID 5, 6, 0, 1 a 0+1.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit