Altair - konference
Google překladač: English Deutsch
Infor 2

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Hvězdná obloha Google Earth

Pátek, 07 Září 2007 11:32
GoogleStellar735.jpgGoogle spustil novinku v Google Earth – část jménem Google Sky, která umožňuje prohlížet si oblohu tak, jak ji vidí obyvatel planety Země. Se Sky můžete plout noční oblohou, jednoduchý nástroj vás nechá prolétávat kolem 100 miliónů jednotlivých hvězd a 200 miliónů galaxií. Obrazové zpracování ve vysokém rozlišení a informační vrstvy tvoří unikátní prostředí pro večerní zábavu i výuku astronomie. Přístup k novým datům je jednoduchý: stačí v Google Earth vybrat v nabídce Zobrazit položku „Přepnout do režimu Obloha“, nebo klepnout na ikonku Obloha v liště Google Earth. Ovládání i navigace jsou podobné tomu, co už znáte z Google Earth, a to včetně přesouvání, přibližování, hledání, označení oblíbených míst anebo výběru vrstev. Pro možnost proplouvání oblohou a vesmírem je nutné si stáhnout nejnovější verzi Google Earth. Google Sky je dostupná na všech doménách Google Earth, ve 13 jazycích včetně češtiny.
Jako součást této novinky Google představuje sedm nových informačních vrstev, které popisují nebeská tělesa a dění na obloze:
  • Souhvězdí – Ať je to Cassiopeia nebo Andromeda, vrstva Souhvězdí propojuje jednotlivé hvězdy napříč vesmírem a každému uskupení přiřadí jméno.
  • Astronomie v domácích podmínkách – tato vrstva vám dovolí procházet celou řadou údajů o hvězdách, galaxiích a mlhovin viditelných okem nebo menším či větším dalekohledem. Potěší každého amatérského astronoma obsáhlým zpracováním i přehledným uspořádáním.
  • Hubblova přehlídka – zde uvidíte 129 úchvatných snímků ve vysokém rozlišení pořízených Hubblovým teleskopem.
  • Měsíc – Vrstva s tímto jménem nabízí animaci lunárních pozic a fází Měsíce v průběhu 2 měsíců.
  • Planety – Vrstva Planety ukazuje 7 oficiálních planet a jejich pozice na obloze během následujících 2 měsíců.
  • Uživatelův průvodce galaxiemi umožní vyrazit na virtuální cestu po různých typech galaxií od trpasličí Malé medvědice (Ursa Minor Dwarf) až po naši Mléčnou dráhu.
  • Život hvězdy vás vezme na prohlídku různými stádii životního cyklu hvězdy.
Google Sky vznikalo ve vývojářském týmu se sídlem v Pittsburghu propojováním snímků a údajů z různých vědeckých zdrojů včetně Space Telescope Science Institute (STScI), Sloan Digital Sky Survey (SDSS), Digital Sky Survey Consortium (DSSC), Palomar Observatory z California University, United Kingdom Astronomy Technology Centre (UK ATC) a Anglo-Australian Observatory (AAO). Původní nápad ale patří University of Washington účastníci se programu Google Visiting Faculty, který umožňuje vědeckým pracovníkům pracovat po dobu 6-12 měsíců přímo v Googlu.