Amper 2019
CAD - online trafika
Google překladač: English Deutsch

Šestnáct nových procesorů od Intelu

Úterý, 13 Listopad 2007 16:20
Intel představil 16 nových procesorů pro servery a výkonné stolní počítače, které jsou osazeny tranzistory zcela nové konstrukce. Nové tranzistory snižují úniky energie, které ohrožovaly tempo dalšího vývoje a inovací výpočetní techniky. Kromě vyššího výpočetního výkonu a úspor energie jsou nové čipy ekologicky šetrné, protože se obejdou bez olova a od roku 2008 i bez halových prvků.
Spoluzakladatel společnosti Intel, Gordon Moore zařadil nové procesory, které obsahují stamiliony High-k Metal Gate tranzistorů s obsahem hafnia, mezi nejvýznamnější milníky vývoje tranzistorů v posledních čtyřiceti letech. Procesory Intel Core 2 Extreme a Xeon jsou první procesory vyráběné 45nanometrovým výrobním postupem, který přispívá k dalšímu nárůstu výkonu a snížení spotřeby energie.
Technologickými inovacemi ve spojení s novými funkcemi procesorů vytváří Intel prostor pro výrobu rychlejších a energeticky úspornějších procesorů šetrných k životnímu prostředí. Vědecké objevy společnosti umožnily vývoj produktů, které jsou o 25 % menší než předchozí generace. Díky tomu jsou finančně méně nákladné a zároveň otevírají cestu k novým ultra-mobilním zařízením a spotřební elektronice postaveným „na jediném čipu“.
Nové, 45nm procesory se mohou ve srovnání s předchozí generací čipů vyráběných 65nm technologií pochlubit téměř dvojnásobnou hustotou – to představuje až 820 milionů tranzistorů v každém novém čtyřjádrovém procesoru vyráběném 45nm technologií.
Intel Core 2 Extreme QX9650 je první čtyřjádrový procesor pro stolní počítače vybavený 45nm Hi-k tranzistory. Přináší například větší vyrovnávací paměť (L2 cache) nebo podporu nových multimediálních instrukcí Intel SSE4, které posunují výkon stolních počítačů do nových úrovní.
Nová řada procesorů Intel pro servery a pracovní stanice zahrnuje 15 dvoujádrových a čtyřjádrových 45nm Hi-k procesorů Intel Xeon. Celkem 12 nových čtyřjádrových čipů se může pochlubit rychlostmi od 2 GHz do 3,2 GHz, systémovou sběrnicí (FSB) s rychlostí až 1600 MHz a vyrovnávací pamětí o velikosti 12 MB. Tři nové dvoujádrové procesory nabízejí rychlost až 3,40 GHz, FSB sběrnici až 1600 MHz a vyrovnávací paměť o velikosti 6 MB.
45nm Hi-k procesory Intel Xeon jsou kompatibilní se serverovými systémy s čipovou sadou řady Intel 5000. Kromě toho Intel uvádí tři nové platformy pro 45nm procesory:

 

  • platformu s čipovou sadou Intel 5400 (dříve s kódovým označením Stoakley), optimalizovanou pro širokopásmové aplikace, jako jsou vysoce výkonné výpočetní systémy (HPC – High-Performance Computing)
  • čipovou sadu řadiče paměti Intel 5100 a Intel ICH-9R I/O řadič (dříve kódově označovaný jako Cranberry Lake). Jde o cenově přijatelná řešení, která podporují buď jeden, nebo dva procesory a v kombinaci s nativní DDR2 pamětí umožňují nižší spotřebu energie
  • platformu čipové sady Intel 3200 (dříve s kódovým označením Garlow), která je navržena speciálně pro jednoprocesorové servery.

Přesun z 65nm na 45nm výrobní postup neznamená pouze zmenšení rozměrů čipu. Nové procesory přinášejí další funkce, například novou instrukční sadu Intel Streaming SIMD Extensions 4 (SSE4). Tato sada urychluje kódování videa ve vysokém rozlišení, manipulaci s fotografiemi nebo klíčové HPC a podnikové aplikace. Nové SSE4 instrukce podporuje řada dodavatelů softwaru včetně společností Adobe, Microsoft a Symantec.
K dalším vylepšením architektury, která přispívají k vyššímu výkonu, patří:

  • Virtualizační technologie Enhanced Intel Virtualization – přechody mezi virtuálními stroji (vstupní a výstupní časy) byly pomocí hardwarových změn zrychleny v průměru o 25 až 75 procent bez potřeby měnit software.
  • Rychlé dělení čísel – díky technice Radix 16 stoupla rychlost dělení ve srovnání s předchozí generací zhruba na dvojnásobek. Rychlejší dělení instrukcí a příkazů zvyšuje výpočetní výkon.
  • Unikátní dočasný zásobník (Unique Super Shuffle Engine) – díky širšímu, 128bitovému zásobníku se výrazně zvyšuje výkon SSE instrukcí, které vyžadují přesuny dat. Tato funkce zvýší výkon tvorby obsahu, úpravy obrazu, videa a technických výpočtů.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit