Partneři Projektu CAD
Realizujeme projekty na škole s využitím 3D tisku, 6. díl |
Autor článku: Petr Fořt | |
Zkušenosti s modely vyráběnými pomocí 3D tiskuV první řadě bych rád věnoval několik řádků zkušenostem v oblasti konstrukce rádiem řízených modelů a různých typů dalších výrobků realizovaných s využitím FDM tisku jak ve škole, tak ve volném čase. Tyto zkušenosti jsou více než pozitivní. Po počátečním laborování a zkoušení různých postupů a tipů, lze říci, že 3D FDM tisk je vynikající metodou, jak se seznámit a realizovat projekty s využitím moderních aditivních metod výroby, které jsou navázány na 3D data digitálního prototypu.
Pokud bych hledal při tisku 3D dat na FDM tiskárně asi nejkritičtější chybu, tak se jedná o odtržení části, případně celého modelu od podložky v průběhu práce tiskárny. Tato fatální chyba způsobuje buď částečnou nebo úplnou deformaci 3D modelu a může výrazně poškodit tiskovou hlavu. Léků na tento problém je řada.
Za další důležitý postup při výrobě modelu lze považovat optimální technologickou konstrukci modelu s ohledem na jeho následující 3D tisk. Čas strávený s konstrukcí jednotlivých součástí směřující ke snadnému a bezproblémovému tisku se vždy vyplatí, a to nejen u větších sérií výrobků. Pod tímto bodem můžeme uvést také konstrukční minimalizaci podpor. Velké množství tiskových podpor prodlužuje tiskové časy. Podpory je navíc vhodné umísťovat na plochách které neovlivňují finální vzhled výrobku. Dále doporučujeme minimalizovat použití převisů a dlouhých mostů. Ty často zhoršují kvalitu tištěné součásti jak z hlediska povrchu, tak z hlediska pevnosti.
Samostatnou kapitolu problematiky našeho povídání by bylo možné věnovat tisku součástí z FLEX materiálů. Zde je nejběžnějším materiálem TPU. Pokud se jedná o tvrdosti někde kolem 90 Shore jsou tyto materiály relativně dobře tisknutelné na tiskárnách s přímým průchodem tiskovou hlavou. U nižších tvrdostí (měkčí materiál) může docházet ke změnám průchodnosti materiálu přes tiskovou hlavu. Filament se v hlavě hromadí a není správně podáván. V této situaci je nutné mít správně seřízenou tiskárnu. Další nevýhodou TPU je jeho již uvedená silná přilnavost k tiskové podložce. Jak na pěkný RC model vyrobený na 3D tiskárně?Pár čtenářů napsalo o detailnější informace o RC modelech prezentovaných v jednotlivých dílech našeho seriálu. Nebudeme zde popisovat příliš detailní řešení, ale v průběhu minulého měsíce se podařilo natočit pěkné krátké video z provozu takového modelu a udělat několik fotografií jednoho z modelů.
RC model je přibližně 450 mm dlouhý a je poháněný dvěma stejnosměrnými motory s převodovkami. Model má maximální provozní rychlost kolem 6 km za hodinu. Tah obou motorů s převodovkami je kolem 3 kg. Dokáže díky tomu tahat i přívěs s poměrně těžkým nákladem, testováno na dvou velkých žulových kostkách (poznámka autora). Model je vybaven mikropočítačovým zvukovým generátorem pro zvýšení atraktivity jeho provozu a LED osvětlením. S napájením pomocí třech článků LiIon velikosti 21700 s kapacitou 5000 mAh má dobu jízdy podle zatížení někde mezi 1 až 2 hodinami. Baterie je nabíjená zásadně balančním nabíjením na jednotlivých článcích. Pro řízení modelu je volena modelářská volantová RC souprava pracující s třemi kanály. Model je díky této konfiguraci vynikající pro ježdění i s menšími uživateli, není příliš rychlý a dobře se pohybuje i po travnaté ploše. Na další zajímavé projekty z naší školní dílny se můžete podívat na adresu www.spszr.cz.
Mohlo by vás zajímat:
|