Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Ohlédnutí za Euromoldem 2010

Autor článku: Sylvestr Válek   

Tags: 2010 | Akce | Euromold | Výstavy

01-euromold-01V závěru loňského roku jsem opět navštívil jeden z nejvýznamnějších veletrhů zaměřený na oblast strojírenství Euromold. Tento veletrh se tradičně koná začátkem prosince v německém Frankfurtu nad Mohanem. Z letošního ročníku jsem měl odlišný pocit než z dřívějších ročníků. V prvé řadě: v halách bylo mnohem volněji, a to ze dvou důvodů – v okamžiku mé návštěvy panovalo špatné počasí (silné sněžení), a tak návštěvníků bylo poskrovnu. Před dvěma lety jsem byl spíše unášen davem, letos byly uličky mnohem volnější. Druhým důvodem byl menší počet vystavovatelů.
Převedeno do řeči čísel vypadá situace takto: v roce 2008 bylo 1523 vystavovatelů z 38 zemí, v roce 2009, v době vrcholící krize v automobilovém průmyslu (a nejen tam), to bylo 1354 vystavovatelů z 37 zemí. Ročník 2010 měl 1384 vystavovatelů z 38 zemí, mezi nimi bylo 6 zástupců Česka a také jedna slovenská firma. Stále více je také patrný zájem asijských a zejména čínských firem o evropské trhy a zákazníky. Na letošním ročníku Euromoldu bylo téměř 40 % vystavovatelů z Číny. Letos bylo partnerskou zemí Turecko.

Naši zástupci

Na veletrhu bylo možné navštívit dva české výrobce obráběcích strojů – zlínský Trimill a jihočeský Sahos. Obě firmy měly své stánky v osmé hale, na kterých prezentovaly svá portfolia. Trmill a Sahos stojí na opačných pólech – Sahos vyrábí frézky pro prototypovou výrobu a obrábění měkkých materiálů, stroje Trimillu se hodí pro obrábění všech druhů kovových a nekovových materiálů. Zbývající čtyři firmy byly nástrojárny, které na veletrhu tradičně vystavují – Formplast Purkert, Isolit – Bravo, Linaset a Ronas. Jediným slovenským zástupcem byl Novoplast ze Seredě.

Osmička

01-euromold-02Hala číslo 8 je tradičně obsazována výrobci obráběcích strojů, dodavateli nástrojů, producenty materiálů, CAM softwarem a vším, co lze využít pro výrobu forem a v nástrojárnách. Letos byla mnohem vzdušnější atmosféra – širší uličky, v boční lodi se nacházela velká expozice věnující se několika týmům studentské formule, která je v Německu populární. Studenti zde prezentovali svoje vozidla a bylo možné porovnat stav vývoje v jednotlivých týmech.

V oblasti CAM softwaru byly k vidění veškeré významné i méně významné CAM systémy. Na stánku izraelského SolidCAMu byl k vidění SolidCAM 2011 a také jste mohli potkat Ivana Cimra. Velký stánek měl francouzský Sescoi, předvádějící WorkNC, WorkPLAN a další produkty ze svého výrobního programu. Oficiálně byl představen WorkNC V21 s novým modulem Auto WorkNC, který ve třech krocích vytvoří NC programy z CAD modelu. Tento modul je vhodný pro obrábění typově podobných dílů, jako jsou například elektrody. WorkNC CAD hybridní modelář je další novinkou spojující objemové a plošné modely do jednoho prostředí s možností parametrizace. Na hybridní modelář navazuje nový WorkNC Electrode.

01-euromold-03K vidění bylo specializované řešení pro zubní laboratoře WorkNC Dental. Na stánku Delcamu bylo možné zhlédnout PowerMILL 2010, ale také Delcam for SolidWorks založený na FeatureCAMu. Švýcarský Euklid předváděl novinku – speciální modul pro obrábění ozubení, který navazuje na současný trend obrábět ozubená kola na standardních pětiosých obráběcích strojích. Také Mastercam ukázal celé své portfolio. 01-euromold-04Nepřehlédnutelný byl stánek Tebisu, kde byla předváděna verze Tebis V3.5, která prohlubuje automatizaci v tomto softwaru. Nově zavádí možnost zamykat knihovny a datové soubory, což může zamezit odcizení „know-how“ uloženého v tomto systému. Další novinkou je integrace dříve samostatné speciální verze Tebis BREP a úpravy uživatelského rozhraní.

Hojně zastoupena byla také oblast digitalizace. Letos jsem si všiml několika řešení umožňujících digitalizovat celé lidské tělo. Na stánku firmy RSI bylo k vidění pracoviště skládající se z několika skenerů Artec, které kontinuálně snímají měřený objekt. Ze snímků vzniklých frekvencí 15 obrázků za vteřinu jsou vypočteny 3D body o rozlišení 1 mm s přesností 0,2 mm. Takovýto sken těla je možné využít v medicíně (např. estetická chirurgie, léčebné pomůcky), ale také v oděvním průmyslu. Společnost Breuckmann představovala, kromě jiného, letošní novinku d-STATION. Ta se hodí na digitalizaci malých objektů, jako jsou šperky nebo stomatologické implantáty.

01-euromold-05Na stánku společnosti GOM si odbyl světovou premiéru nový model Atos Triple Scan, který se vyznačuje snímáním v modrém světle a také využíváním nové techniky snímání vedoucí k nižšímu počtu potřebných záběrů. MetraSCAN je novým produktem Creaformu. Futuristická optická digitalizační koule je kombinována s C-Track 780, aby se dosáhlo vyšší přesnosti měření. Zajímavou oblastí je digitalizace počítačovou tomografií nebo rentgenovými skenery. I takovéto zařízení bylo možné na Euromoldu k vidění. Například firma GE vystavovala produkt Phoenix Nanotom, který je schopen zpracovávat detaily do velikosti 200 nm. Dalším vystaveným tomografem byl exaCT firmy Wenzel Volumetrik.

Firma Kolb je známá ve světě designu, dodává nástroje, modelářskou hlínu a další pomůcky pro průmyslové designéry. Na stánku byly prezentovány speciální frézky na obrábění modelářské hlíny včetně speciálních fréz.

Součástí pavilónu byla speciální výstava „Energetická efektivita a výroba forem“, kde na mnoha pracovištích bylo možné zhlédnout různé aplikace vedoucí např. k efektivnějšímu procesu vstřikování plastů lepší kontrolu teplot a podobně.

Devítka


V této hale se nacházely stánky nabízející různé normálie pro výrobu forem a lisovacích nástrojů. Návštěvníci zde mohli obdivovat vstřikovací trysky, vedení, vyhazovače a další normované konstrukční prvky potřebné pro konstrukci a výrobu vstřikovacích forem všech velikostí. K vidění byly i další doplňky potřebné v nástrojárnách.

Své místo zde mají stroje a technologie pro termoforming, stánky výrobců strojů zde měly například firmy Hübber&Grimme nebo Geiss. Několik stánků zde měli také dodavatelé obráběcích nástrojů pro ořez plastů, sklolaminátů, karbonových a kevlarových kompozitů.

V devítce se kromě Euromoldu konala také souběžná výstava Turn&milltec, která jak napovídá název, se zabývá soustružnickými a frézovacími technologiemi. Ale kolem těchto stánků jsem vzhledem ke krátké návštěvě veletrhu jenom prošel.

Jedenáctka

01-euromold-06Příjemným překvapením pro mne byla jedenáctá hala, která loni měla premiéru a nahradila desítku. V desáté hale se tradičně nacházely CAD softwary, prezentace designérů a odborných škol, virtuální realita a speciální projekce, ale také odborné přednášky a diskusní fóra. Bylo možné navštívit velké stánky Autodesku, Dassault Systemes, DS SolidWorks a dalších. Toto vše se přesunulo do nové haly a navíc bylo doplněno o zařízení pro rapid prototyping, která v dřívějších ročnících byla rozeseta po celém veletrhu. Hned ve vstupním foyer návštěvníci uviděli dva stánky s 3D tiskárnami – firma HP nabízela tiskárnu Designjet a naproti byla ke koupi stavebnice BFB 3000 a RapMan od Bits from Bytes nebo spíše od 3D Systems (BfB byla v říjnu koupena právě 3D Systems). U této stavebnice mě překvapil pokrok, který udělala za poslední dva roky. Kvalita výtisků se výrazně zlepšila od téměř nepoužitelných chuchvalců plastu k vcelku pohledným kouskům. V hale byl k vidění ještě jeden stánek, či spíše pracoviště, na kterém skupinka lidí sestavovala tyto tiskárny a s páječkami v ruce je oživovala.

01-euromold-08Hned u vchodu do haly se nacházel stánek německé firmy Alphacam, která distribuuje 3D tiskárny a výrobní centra firmy Stratasys. Dominantou stánku byl vytištěný letecký turbovrtulový motor, ale to nebyl jediný zajímavý exponát tohoto stánku. Zastoupeni v této hale byli všichni výrobci RP zařízení, jako je 3D Systems, Z Corp, Objet, EOS a další. Mimochodem v jedné vitríně na stánku Objetu byla vidět prezentace Tescomy – producenta kuchyňských doplňků. Na dalším stánku byl k vidění strom, který byl kompletně vytištěn z ABS.

Zmínil jsem zde tiskárnu HP Designjet 3D printer, kterou tato firma nabízí od začátku tohoto roku. Předtím však podepsala dohodu s výrobcem těchto tiskáren, společností Dimension. Designjet je ve skutečností uPrint, který byl poprvé představen na začátku loňského roku. HP může 3D tiskárny nabízet pouze v několika zejména evropských zemích, avšak jejich počet se bude postupně zvyšovat. V nabídce jsou dva modely tiskáren – první model, který pracuje pouze s bílým materiálem. Druhý model, označený Color, je schopen pracovat s více barvami.

01-euromold-073D tiskárnami je však možné zpracovávat sterilní „biologické“ materiály, jako je agar, kolagen, želatina, silikon a další. Tyto materiály využívá 3D-bioplotter firmy envisionTEC. Jeho stavěcí prostor je 150x150x140 mm a rozlišení ve všech osách je 0,001 mm. V nabídce firmy jsou další stroje vhodné pro tvorbu šperků, hraček nebo průmyslové použití. Výhodou je vysoká kvalita a hladkost finálního povrchu, který není nutné dále upravovat.

Pravděpodobně největší zařízení z oblasti 3D tisku bylo od firmy ProMetalRCT, které vytvářelo „pískové“ formy pro lití kovů. Tyto zařízení se hodí pro velice komplexní tvary se složitými jaderníky. Několik takových příkladů bylo k vidění na stánku. Prezentované zařízení S-MAX je schopno vyrábět formy o velikosti 1800x1000x700 mm s přesností 0,1 mm. Rychlost stavby modelového zařízení se pohybuje od 0,06 do 0,1 m3/hod.

Doprovodný program

01-euromold-09Doprovodnému programu vévodily speciální prezentace nových materiálů, jak z pohledu výzkumných pracovišť, tak z pohledu firem přinášejících tyto nové produkty na trh. Bylo možné pozorovat jejich představy o trendech a nových technologiích, včetně jejich použití. Velká pozornost je také věnována designu, kde na velké ploše prezentují své nápady, koncepty a designové studie přední odborníci, ale i studenti designu.

Součástí doprovodného programu jsou tradičně i konference. Jedna se týkala materiálů, další VR a simulací. Jeden den byl určen prezentacím vystavovatelům.

Další ročník v dohledu

01-euromold-10Tolik krátké ohlédnutí za Euromoldem 2010, vzhledem k jeho velikosti nejde popsat všechno. Snad ještě jedna zajímavost na závěr – firma Rampf Tooling zde představila nový materiál RakuTool WB 1250, který je vyráběn téměř výhradně z recyklovaných PET lahví. Tento ekologický deskový materiál je použitelný v prototypové výrobě, mohou se z něj vyrábět např. nástroje na lisování, modelová zařízení a podobně. Na úplný závěr jen připomeneme, že příští ročník se bude konat ve dnech 29. listopadu až 2. prosince 2011.

Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit