E LINKX
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

EIZO
SOLIDWORKS

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Černý panter se sílou na rozdávání

Tags: Goldmax | Notebooky

panter01Seznámení s „šestijádrovým" supernotebookem Goldmax Panther 2.0

Nejvýkonnější notebook na světě – přímo takto odvážně prezentuje, v našich končinách zatím nedlouho působící, společnost Goldmax Laptops novou mobilní pracovní stanici Goldmax Panther 2.0 (Eurocom X7200). Už samotné označení notebook je však u tohoto přenosného počítače s 17,3palcovým displejem, vážícího pět a půl kilogramu, trochu diskutabilní, třebaže je jako takto kompaktní řešení koncipován. Tvrzení, že Panther 2.0 představuje nejvýkonnější laptop na světě, nelze snadno ověřit a jistě je dobré přijmout jej (ostatně jako všechna podobná marketingová hesla) s určitou rezervou. Zároveň však ani není příliš podstatné, zda tomu tak skutečně je. Je totiž zcela zřejmé, že tato individuálně konfigurovatelná stanice se svojí výbavou a výkonem skutečně nebude mít mnoho konkurentů. Ostatně již pohled do její technické specifikace hovoří za vše.

Úsměv, „úlek" či „zděšení", takové jsou obvyklé reakce nepřipraveného člověka, který se s Pantherem 2.0 a obřím napájecím zdrojem, který je k němu dodán, poprvé setká tváří v tvář. Nicméně pokud má notebook mít 17,3" displej a ve svých útrobách skrývat takové komponenty, jako je „desktopový" šestijádrový procesor Intel Xeon či Intel Core i7, až tři disky SATA-II, jedna nebo dvě z výkonných grafik MXM 3.0 Type-B, Nvidia Quadro FX nebo Nvidia GeForce GTX, optická mechanika, dvanáctičlánková baterie a další rozsáhlá výbava, jsou jeho rozměry a hmotnost dobře pochopitelné. Už trochu hůře pochopitelný je fakt, že se výrobce rozhodl osadit tuto špičkovou, profesionální pracovní stanici nepraktickým vysoce lesklým displejem. Asi jen málokterý konstruktér, 3D grafik nebo designér by si dobrovolně zvolil pro svoji práci u stolní stanice monitor s lesklým displejem, pokud se však rozhodne pro toto kompaktní mobilní řešení, bohužel nemá na výběr. LED podsvícenému displeji Panthera 2.0, který se může pochlubit rozlišením 1920×1080 pixelů (Full HD), však rozhodně nelze upřít vysokou, na notebook spíše nadstandardní kvalitu zobrazení.

Počítač má dostatečně velké rozměry na to, aby se do něj vešla plnohodnotná standardní klávesnice i s numerickou částí. Toho samozřejmě výrobce využil, ovšem bohužel ne natolik, jak se zdá, že by mohl. Klávesnice má po obou stranách několik centimetrů široký nevyužitý pás, přitom jsou zde klávesy rozvrženy stejně „nouzově" jako u mnoha malých notebooků. Ostatně vše je zřejmé z obrázku. Z něj však nepoznáme, že se klávesy vyznačují příjemně nízkým zdvihem, a klávesnice ani opěrná plocha s multidotykovým touchpadem a snímačem otisku prstu netrpí při používání sebemenším průhybem.

I když Goldmax Panther 2.0 není běžný spotřebitelský ani manažerský notebook, u kterých se často dbá na design, rozhodně mu nechybí elegance. Šasi z luxusního kartáčovaného hliníku má černou povrchovou úpravu a na laptopu najdeme stylové modře prosvícené prvky, jako velké logo Eurocom ve víku s displejem a proužek, oddělující plochu touchpadu a jeho tlačítka. Stejnou, sice módní, ale pro oči poněkud agresívní barvou svítí stavové ikony pod displejem. Přední část, plocha pod displejem i boky v místech kloubů displeje jsou vyhrazeny ozvučení počítače. Celou zadní část vyplňuje ventilační mřížka a čtyřkolíkový konektor pro připojení 300W napájecího zdroje, po stranách notebooku jsou rozmístěny všechny další porty včetně například tří USB 2.0 a dvou USB 3.0, e-SATA, mini IEEE 1394, DVI-I, HDMI vstupu (volitelně) i výstupu, CATV (volitelně TV tuner), optického rozhraní S/PDIF, sedmiformátové čtečky paměťových karet nebo LAN konektoru. USB i další porty mají mezi sebou velké rozestupy, umožňující mít bez problémů současně přímo připojena i rozměrnější zařízení. Ve spodní části levé strany notebooku se nachází vypalovací mechanika blu-ray, jejíž místo, v závislosti na zvolené konfiguraci, lze obsadit DVD vypalovačkou nebo čtvrtým pevným diskem.

Uvnitř stanice může být ukryto až neuvěřitelných 24 GB DDR3 1333MHz paměti RAM v tříkanálovém zapojení, některý z mnoha již zmíněných vícejádrových procesorů typu Intel Core i7 či Xeon, taktovaných na 3,33 GHz, i třídiskové pole RAID typů 0/1/5/10 pro buď extrémně velký úložný prostor (maximálně 3,25 TB), nebo vyšší bezpečnost uložení dat. Výrobce je schopen dodat konfigurace jak s HDD, tak s SSD, včetně jejich kombinací.

Samostatnou kapitolu představuje u Goldmax Panthera 2.0 napájení. Takto vybavený a výkonný notebook si samozřejmě nevystačí s běžným napájecím zdrojem, jaký se dodává k běžným laptopům. Stejně tak baterie musí mít solidní kapacitu, a tudíž bohužel i velikost a hmotnost, aby sestavu vůbec udržela v chodu po alespoň nejnutnější dobu, kdy je počítač mimo dosah elektrické zásuvky. Odpovědí na tyto požadavky jsou tedy u Panthera 2.0 třísetwattový adaptér ve velikosti menší silné knihy a dvanáctičlánkový Li-Ion akumulátor s kapacitou 6600 mAh. Výdrž na baterii výrobce u notebooku neuvádí, což je nejen vzhledem ke značné variabilitě konfigurací tohoto modelu vcelku pochopitelné. Jen těžko však můžeme předpokládat, že se stanicí budeme moci pracovat „v terénu" déle než hodinu. Panther je sice mobilní, některé výhody notebooku ale skutečně postrádá. V redakci se mi jej podařilo s plně nabitou baterií udržet v chodu něco málo přes tři čtvrtě hodiny, a to v nečinnosti, pouze spuštěný a se zapnutým displejem.

Laptop se dodává buď bez operačního systému, nebo s různými verzemi 32- i 64bitových MS Windows 7, přičemž OS zákazník získá již předinstalovaný, v balení, které obsahuje také jednoduchou textilní brašnu, je také sada DVD a BD s ovladači, vypalovacím softwarem a další programovou výbavou.

Goldmax Panther 2.0 je určen především pro nejnáročnější uživatele pracující v oblastech CA.. a 3D grafiky, kterým jistě dokáže nabídnout špičkový výpočetní a grafický výkon. Na rozdíl od svých, u nás známějších renomovaných konkurentů ale tato stanice jako kompletní sestava nemůže nabídnout certifikaci pro konkrétní známé aplikace CAD a jiné 3D aplikace. Certifikovány jsou „pouze" použité grafické karty Nvidia, a to pro všechny nejrozšířenější OpenGL CAD, CAE, CAM a FEA aplikace profesionálního segmentu. Zákazník tedy nemůže očekávat zcela stoprocentní záruku, že si Panther 2.0 s jeho systémem bude bez výhrad rozumět a bude zrovna pro něj optimálně vyladěn. V každém případě by však použití nejmodernějších komponent známých výrobců v této pracovní stanici, stejně jako možnost využít poradenství nabízené dodavatelem, mělo znamenat poměrně velkou garanci bezproblémovosti zvolené konfigurace.

Goldmax Panther 2.0 se dá pořídit už za cenu 65 000 Kč (včetně DPH), která se však může zněkolikanásobit, pokud si necháme sestavit stanici s nejvýkonnějšími nabízenými komponentami.

panter02

Zapůjčila firma Goldmax Laptops.Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit