CADservis
Berger-Huck
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

EIZO
SOLIDWORKS
SUSE

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Rize představil 3D tiskárnu Rize One na Solidworks Worldu 2017

Autor článku: Karel Heinige   

Tags: 3D tisk | APD | Hardware | Rize

Chomitz ilustracniPřítomnost společnosti Rize na Solidworks Worldu mi byla dlouho dopředu avizována aktivitou Julie Reece, viceprezidentky pro marketing. S tou jsem také dohodl návštěvu stánku a schůzku s Frankem Marangellem, prezidentem a výkonným ředitelem společnosti, na neděli hned po otevření haly partnerů. Přišel jsem přesně načas a myslím, že jsem tím osazenstvo stánku tak trochu zaskočil, protože to bylo v okamžiku, kdy se do haly nahrnul obrovský dav lidí, který jednak hodlal zaujmout výhodné pozice u projekčních pláten a monitorů, protože probíhalo finálového utkání Super Bowl amerického fotbalu, a dále pak u výdejních míst občerstvení.

Chomitz Frank MarangellNicméně Frank Marangell se hned dal do výkladu a začal mi představovat tiskárnu, tiskové materiály, způsob tisku i hotové 3D výtisky. Nijak se netajil určitou řevnivostí proti Stratasysu, jehož stánek byl téměř naproti přes uličku, a touhou ukrojit kus koláče z trhu profesionálních stolních 3D tiskáren pro rychlé prototypování právě takovým velkým hráčům. Frank Marangell ostatně dříve zastával funkci viceprezidenta Global Field Operations ve Stratasysu a předtím byl šéfem severoamerické pobočky firmy Objet.

Za vývojem 3D tiskárny a technologie stojí tým složený z mnoha „veteránů“ dříve působících ve firmách jako Z Corp, Revit nebo Objet. Při hledání cesty, jak se postavit konkurenci a stávajícím technologickým postupům, se pracovníkům Rize podařilo vyvinout průlomovou a patentem ošetřenou technologii 3D tisku Augmented Polymer Deposition (APD), která poskytuje světově ojedinělý prostředek k produkci výrobních dílů na zakázku. Podle Frankova tvrzení je tento 3D tiskový proces exponenciálně rychlejší, za mnohem nižší cenu a o mnoho bezpečnější než jakákoliv jiná technologie. APD umožňuje rychlejší a častější iterace než jiné způsoby 3D tisku, čímž urychluje celý proces výzkumu a vývoje nových produktů. Technologie Rize byla vytvořena speciálně pro komerční a průmyslové aplikace, ale je ideální pro prototypování, stejně jako rychlou výrobu součástí, vlastních nástrojů i konečných výrobků pro přímé použití.

Podle F. Marangella bylo malým „špinavým tajemstvím“ 3D tisku, že následné zpracování součástí často zdvojnásobilo celkovou dobu procesu a zvyšovalo náklady. Tiskárna Rize One tyto skutečnosti eliminuje a otevírá návrhářům a inženýrům možnost dodávat prototypy a zakázkové hotové díly mnohem rychleji a z pevnějšího materiálu.

Technologie APD

Augmented Polymer Deposition je jakostní průmyslová technologie 3D tisku. Zahrnuje souběžné vytlačování zdravotnického a strojírenského termoplastu Rizium One a vstřikování selektivních přísad do každého voxelu (3D pixelu) pro změnu vlastností materiálu všude tam, kde je potřeba změnit charakteristiku materiálu. Rize tvrdí, že je tak schopen vytvářet dvakrát odolnější objekty oproti těm vytištěným pomocí FFF/FDM technologií.

Chomitz 1

APD umožňuje vázat termoplastické vlákno s funkčními inkousty, proto se při 3D tisku dále využívá tisková hlava s inkousty. Speciální inkoust s názvem Release One je využit k oslabení vazby mezi podporou a materiálem tištěného dílu. Další inkoust je pak určen pro texty a obrázky. Inkousty jsou uloženy v kazetách. Výhledově se počítá s tím, že bude možné tisknout kompletní barevný profil CMYK, aby výsledkem byl fotorealistický barevný potisk temoplastických dílů. Kromě toho se počítá také s dalšími funkčními materiály, jako jsou vodivé, termoizolační, termovodivé inkousty. Bude tak možné vytvářet tištěné díly s integrovanými aktivními obvody.

Chomitz 2

Jak funguje APD

Připravte si soubor: Software firmy Rize automaticky připraví CAD soubor pro 3D tisk na jedno kliknutí – dokonce i nedokonalého souboru.

Vytiskněte svůj 3D díl: Rize One ohřívá a vytlačuje termoplastickou náplň Rizium One a vytváří podporu součástí. Průmyslová tisková hlava tryská inkoust Release One všude tam, kde je to zapotřebí, mezi díl a jeho podpůrnou konstrukci k oslabení vazby mezi těmito dvěma vrstvami. Rize One pokračuje ve vytlačování materiálu Rizium One vrstvu po vrstvě, dokud není díl dokončen. Mezi vrstvy termoplastu je nanášen speciální inkoust, aby podle potřeby měnil vlastnosti materiálu voxel po voxelu. Pokud je to požadováno v souboru, nanáší se značkovací inkoust na místa, kde má být na dílu text nebo obrázek.

Uvolněte podporu: Jednoduše uvolněte vytištěný díl z jeho nosné konstrukce, čistě, bezpečně a během několika sekund holýma rukama. Bez jakéhokoliv vyplňování nebo broušení je díl připraven k použití.

Specifikace 3D tiskárny Rize One

Maximální rozměry tisku: 300 × 200 × 150 mm
Tloušťka tiskové vrstvy: 0,25 mm
Kompatibilita pracovní stanice: OS Windows 7, 8 nebo 10
Síťová konektivita/datové vstupy: Ethernet 10 / 100 Mb/s, USB flashdisk
Rozměry: 543 × 915 × 644 mm (výška × šířka × hloubka)
Hmotnost: 61 kg
Požadavky na napájení: univerzální napájení 100–240 V, 750 W
Vyhovuje normám: FCC, RoHS, NRTL
Speciální požadavky na provozní prostory: žádné

To, že podpory jsou snadno odlomitelné, jsem si mohl hned vyzkoušet na jednom ze zkušebních výtisků. Bylo to opravdu jednoduché jako lámat tabulku čokolády. Přitom podpory byly dost rozsáhlé a třeba obklopené tělem tištěného modelu.

Ekologická nezávadnost a ekonomická výhodnost

Rize One 3D printer je bezpečná a jednoduše použitelná kancelářská 3D tiskárna s rychlou výměnou inkoustových kazet a tiskových vláken. Dodávaný ovládací software slibuje schopnost automaticky opravit i nedokonalé tiskové soubory. Na rozdíl od jiných 3D tiskových technologií jsou všechny materiály používané v tiskovém procesu APD bez emisí toxických částic, prachu nebo škodlivých látek do okolí. Není nutná speciální ventilace, s tisky se nemusí pracovat v rukavicích. Všechny materiály – stavební i podpůrné – použité v procesu tisku jsou podle prohlášení Rize bezpečné, recyklovatelné a šetrné k životnímu prostředí.

Chomitz 3

Cílem společnosti je vyrábět snadno použitelnou průmyslovou stolní 3D tiskárnu za rozumnou cenu. Rychlost celého procesu tisku (až o 50 % rychlejší oproti srovnatelným technologiím) a skutečnost, že výtisky se nemusí následně zpracovávat, má ušetřit uživatelům až 500 tisíc dolarů ročně jen v samotných nákladech na personál.

Tiskárna by se měla prodávat za 25 000 US dolarů.

Text článku vychází z rozhovoru s Frankem Marangellem a údajů na webových stránkách firmy Rize.

www.rize.com
info@rize3d.com


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit