Pomáháme firmám růst
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

ORBIT
3Dexpo
Předplatné časopisu CAD

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Mastercam na MSV

Tags: CAM

v nové verzi X3
Mastercam X3Světová jednička v CAM systémech Mastercam předvede na MSV 2008 v Brně novou verzi svého systému pod označením Mastercam X3. Tato verze přináší mnoho zlepšení, která byla vyvinuta na základě úzké spolupráce s více jak 135 000 zákazníků na celém světě a týmu vývojářů společnosti CNC Software Ltd.  s více jak 25. letou tradicí. Nová verze bude uvedena samozřejmě v českém jazyce s plnou obchodní i technickou podporou firmy SONETECH s.r.o.

Pokud bychom chtěli na tomto místě vypisovat všechny novinky nové verze Mastercam X3, zabrali bychom prakticky celý časopis. Z tohoto důvodu pro Vás uděláme pouze stručný výběr.

Jednou z  novinek verze Mastercam X3 ve frézování je funkce FBM (Feature Based Machining)
Automatizuje obrábění 2D solid modelu. Tato funkce velmi dramaticky zvýší rychlost výroby a přinese obrovskou úsporu programovacího času. Funkce Mastercam FBM vyhodnotí dílec a automaticky naprogramuje kapsy, kontury, výstupky a vrtací operace s minimální nutností uživatelských zásahů.
Obrábění pomocí FBM používá informace získané ze solid modelu v kombinaci s definicí polotovaru.

S funkcemi FBM Mill (frézování) a FBM Drill (vrtání) může uživatel podle potřeby editovat útvary, nebo je odstranit. Může snadno měnit parametry a regenerovat všechny dráhy nástroje, může také upravit obráběcí operace včetně změny jejich pořadí před tím, než vygeneruje NC kód. Asociativita mezi solid modelem, obráběcí operací a generovanou dráhou nástroje je samozřejmě zachována. Jakoukoliv změnu některého z těchto asociativních prvků Mastercam uživateli oznámí a označí.

FBM Mill (frézování)
Představte si schopnost kompletně frézovat solid model pomocí jedné operace, přesně to FBM Mill umí. Automaticky rozpozná dutiny a vytvoří dráhy nástroje pro hrubování, zbytkové hrubování a dokončování. FBM  automaticky pozná, kdy je třeba čelní frézování, kdy je potřeba obrobit vnější stranu součásti, kam umístit vnitřní XY zaoblení a který nástroj je ten nejvhodnější.

FBM Drill (vrtání)

Uživatel pomocí této funkce může nastavit detekci díry, vlastní vrtání, navrtání, předvrtání, výběr a definici nástroje. Ať už se jedná o díru pouze vrtanou, závitovou nebo s kuželovým zahloubením.

Noví uživatelé Mastercamu budou mít možnost obrábět 2D solid dílce mnohem rychleji, díky snadnému použití funkce FBM a krátké době nutné k naučení a pochopení. A pokročilí uživatelé zjistí, že jim tato funkce pomůže zbavit se rychle těchto základních úkolů a mohou se proto co nejdříve dostat k další práci.

Aktualizovány knihovny nástrojů Sandvik a Kennametal, nová nástrojová knihovna VTL pro revolverové hlavy.

Mastercam X3

Nová funkce AutoSync vytváří geometrii pro víceosé dráhy nástroje a drátové dráhy na solidech a plošných modelech. Funkce je navržena pro dílce, jejichž horní a dolní profily potřebují být synchronizovány.

Novinek a vylepšení v modulu Mastercam Art je mnoho. Alespoň pro zajímavost uvádíme funkce pro vytváření a kontrolu sofistikovanějších ploch – Sculpt Organic Surface, nebo funkce pro tvorbu nové kategorie dynamických drah, pomocí tažení a rozprostření pro ohnutí křivky – B-Spline Dynamic Cross Section. Další vylepšení správce Artu a automatická regenerace editované operace s plochami (ASO). Došlo i k rozšíření grafických prvků, stínování a definice použitého materiálu

Pro větší přiblížení tvorby postprocesorů zákazníkům, došlo v systému Mastercam X3 k vylepšení výstupu informací o rozmístění do NCI souboru. Taktéž změny v ladění postprocesoru a změny parametrů výstupů přispívají ke snadnějšímu ovládání při tvorbě i použití postprocesoru.

Jednou z velkých výhod Mastercam je jako již tradičně velká integrita se světovými CAD systémy. Spolupracuje s mativními formáty systémů AutoCAD, Inventor, SolidEdge, Catia V4/V5,  Pro/E, Alibre Design, CADKey a mnoho dalších. Samozřejmostí jsou i přenosové formáty jako např. VDA. IGES. EPS, ACIS, STL a další.
Ve verzi Mastercam X3 došlo i k integraci CAM modulu přímo do systému SolidWorks. Uživatelé SolidWorks mohou nyní programovat své díly přímo v prostředí SolidWorks za použití drah nástroje a obráběcích strategií z Mastercamu X3. Pokud jde „jen o načtení formátu ze systému SolidWorks, umí Mastercam X3 načíst včetně historie solid modelu a otevřít přímo do okna v interním Solid modeláři Mastercamu. Tento model je následně možné bez problémů dále upravovat.

Na základní systém Mastercam X3 navazují další partneři ve vývoji aplikací, které silně rozšiřují možnosti. Například diskuse o zvládnutí pěti os jsou u Mastrcamu přeneseny o řád výše, jelikož Robotmaster zvládá programování obrábění v šesti osách. Jde o modul pro programování průmyslových robotů na bázi  CAM systému. Je jediným CAM systémem na světě, který tyto funkce zvládá a posouvá hranice využití Mastercamu opravdu plně do šesti os.

Mastercam X3

Další užitečnou funkčností je možnost nadstavby MOLDPLUS, která   je vyvíjená švýcarským partnerem speciálně pro Mastercam. Jedná se o systém pro výrobu forem, šablon, elektrod, vakuových forem a podobných částí všude tam, kde je nutné obrábět plochy nebo solid modely. Disponuje širokou škálou nástrojů pro ořezávání, léčení/úpravu špatných ploch, manipulaci s hranicemi ořezaných ploch, inteligentní zaslepování veškerých děr a v neposlední řadě obsahuje nástroje pro automatizovanou výrobu elektrod – Moldplus Electrode Maker. Tento modul obsahuje mnohem více nástrojů k výrobě elektrod, než je třeba pro běžnou výrobu.

Významným partnerem CAD/CAM systému Mastercam je taktéž dánská společnost CIMCO Integration. CIMCO Integration se zabývá především správou CNC programů, editorem pro NC kód, tvorbou profesionálních nástrojů pro CNC komunikaci a sběrem dat přímo ze strojů.  Poskytuje vestavěné, pružné a přizpůsobivé prostředí pro správu, vyhledávání a úpravu dokumentů. Zaručuje větší efektivitu práce jak programátorů tak obsluhy u strojů a v neposlední řadě dává pravdivý obrázek o využití strojního času.

Uvedené novinky a vylepšení nejsou ani zdaleka všechny, jež obsahuje nová verze CAD/CAM systému Mastercam X3. Společnost CNC Software zapracovává do svých nových verzí systému Mastercam veškeré připomínky uživatelů, aby přizpůsobila systém co nejvíce uživatelským požadavkům a usnadila a urychlila tak práci. Uživatelé to vědí a proto je Mastercam nejrozšířenějším CAD/CAM systémem na světě.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit