Altair - konference
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

Siemens

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Robotmaster

Tags: CAD | CAM | Software

RobotmasterVývoj nelze zastavit v žádném odvětví. V NC frézování jsme před krátkým časem začínali s 2,5D frézováním a nyní je již naprosto samozřejmé frézování v 5 osách. Kam se bude ubírat vývoj? Logický krok je směrem k robotům. Jsou lehčí, mají dostatečný dosah, jsou levnější. Nástroje pro vysokorychlostní obrábění již nyní plně nahradí silové obrábění. Dodnes byl problém programovat roboty v krátkém čase s možností rychlé změny výroby. Tento handicap odstranil Robotmaster.
Robotmaster je systém na off-line programování 6osých robotů založených na CAD/CAM. Jedná se o poměrně unikátní systém, pomocí něhož je možné programovat složité trajektorie robota snadno a hlavně rychle. Robotmaster hladce integruje programování, simulaci a generování kódu v prostředí CAD/CAM systému Mastercam.
Použitím modulů Mastercam frézování nebo Mastercam Router vytvoříte ať už jednoduchou nebo komplexní dráhu trajektorie robota jednoduše, rychle a přesně bez nutnosti metody „vyučování robota“ a určování bodů. Programování trajektorie robota je prováděno graficky s použitím stejného způsobu a nástrojů jako u programování CNC stroje, pomocí výběru geometrie (linie, oblouky, rohy a/nebo 3D dílce). Pokud je jednou vybrána geometrie, průvodce nastavení parametrů provede uživatele tvorbou vlastního výběru informací pro zpracování. Software automaticky vygeneruje trajektorii robota na základě těchto vybraných informací.

Historie a současnost Robotmasteru

Vznik systému Robotmaster byl vlastně odpovědí na tvrzení, že programovat roboty na bázi CAD/CAM systému nelze. Zakladatel kanadské společnosti Jabez Technologies a duchovní otec systému Robotmaster Chahe Bakmazjian se zabýval od roku 1996 zákaznickými úpravami programů pro CNC stroje. V roce 2001 se poprvé setkal s otázkou, zda je možné použít CAD/CAM systém k programování robotů. Tehdy mu experti na CNC a roboty v průmyslové výrobě oznámili, že to prostě nelze. Že metoda programování robota pomocí „výukových bodů – teachingu“ je to nejlepší řešení. Chahe to pojal jako výzvu a rozhodl se, že přinese novou rychlou, snadnou a flexibilní technologii na programování robotů – Robotmaster.
První instalace Robotmasteru byla v USA v roce 2001. Tenkrát poprvé programovali robota pro frézování 3D formy.

Evoluce frézování
Od té doby ušel Robotmaster velký kus cesty. Díky odbornému a velmi talentovanému týmu vývojářů, který je schopen kombinovat jak odborné znalosti z oblasti CAD/CAM technologií a jejich vývoje, tak i z oblasti aplikované matematiky a kinematiky robotů, je Robotmaster téměř bezkonkurenční systém schopný programovat roboty všech předních výrobců robotů, jako jsou Stäubli, ABB, KUKA, Fanuc Motoman a další, pro oblasti ořezávání, odjehlování, leštění, broušení, dělení, svařování, tryskání, stříkání a v neposlední řadě také 3D obrábění.

Úspěchy na výstavních akcích

V březnu letošního roku se Robotmaster setkal s nadšením na mezinárodních strojírenských veletrzích jak v Lyonu ve Francii, tak v Barceloně ve Španělsku. Na obou veletrzích byl Robotmaster vyhlášen nejlepším softwarem.
Společnost Stäubli vyvinula prvního frézovacího robota s integrovanou vysokorychlostní frézovací hlavou. Rameno tohoto robota bylo navrženo pro integraci vysokootáčkového frézovacího vřetene a s ohledem na zajištění tuhosti a eliminaci vibrací při frézování. Tohoto robota vystavovala společnost Stäubli na svém stánku na veletrhu Industrie 2009 v Lyonu ve Francii. Tento robot, programovaný pomocí Robotmastera, řezal nerezovou ocel, hliník, kámen… Opravdu jen velmi málo kdo (jestli vůbec někdo) kdy viděl plně integrovaný CAD/CAM systém pro roboty. Robotmaster spolu s robotem Stäubli přitahovaly neustále pozornost všech návštěvníků veletrhu. Výsledkem intenzívní spolupráce se společností Stäubli bylo oficiální prohlášení systému Robotmaster doporučeným softwarem pro programování nového obráběcího robota Stäubli RX170HSM.

Robotmaster

Také u většiny integrátorů robotů různých značek to pro ně byla první příležitost vidět na vlastní oči plně integrovaný CAD/CAM systém pro roboty. Ať už se jedná o tvorbu dílce, který je možné vymodelovat ve vlastním konstrukčním modulu, či naimportovat z CAD modelu jako nativní nebo neutrální formát souboru díky translátorům pro IGES, Parasolid SAT (ACIS solids) AutoCAD (DXF, DWG), Inventor, SolidWorks, Solid Edge, CATIA, Pro/E a mnoho dalších formátů, jako: STEP, EPS, CADL, STL, VDA, a ASCIIa další. Snadné je provedení potřebných změn a generování drah nástroje, jak pro jednotlivé dráhy nástroje na jednotlivých prvcích, plochách nebo přímo na modelu, pomocí standardních cyklů, které má Mastercam k dispozici pro programování obrábění CNC strojů. Parametry robota, kterého programujeme, je možné vybrat z rozsáhlé knihovny konfigurací. Vkládat je možné jak jednotlivé značky a typy robotů, tak řídící parametry, jako jsou nastavení ochranných krytů, volba nástroje na konci ramene robota, pozice robota (CPD), informace o změnách nástroje a výměníku nástrojů a podobně. K doladění parametrů, podle kterých bude Robotmaster překládat 2- až 5osé CNC dráhy nástroje do 6osé dráhy nástroje robota, je k dispozici grafické rozhraní. Pro optimalizaci pohybů robota je možné použít automatických nastavení, co se týká například omezení pohybů kloubů a singularity, maximalizace obratnosti či optimalizace rychlosti otáčení kloubů a podobně.

Robotmaster
U simulace má Robotmaster k dispozici náhled pohybů robota, jak v plynulém, tak třeba i krokovém módu, samozřejmostí je automatická detekce kolizí jak robota s dílcem, tak nástroje s dílcem, volba pro zobrazení pouze robota, nástroje či celého pracovního prostoru včetně ochranného krytu a tak dále. Generátor kódu pro robota generuje programy přímo v nativním jazyce zvolené značky a typu robota, kódy jsou uživatelsky upravitelné dle potřeby zákazníka. Dlouhé programy umí Robotmaster rozdělit na dílčí části pro případ, že robot má omezenou kapacitu paměti.
A tohle všechno v jednom, plně integrovaném systému. I ti integrátoři, kteří byli zprvu k Robotmasteru skeptičtí, nakonec uznali, že Robotmaster má nesporné výhody, mnohem více možností a funkcí oproti programovacím řešením doposud používaným. Společnost ABB dokonce nabídla svého robota k vytvoření výukového Demo CD pro Robotmastera ve Francii.

Robotmaster
Na veletrhu Maquitec v Barceloně ve Španělsku byla situace obdobná, snad jen s tím rozdílem, že hlavní hvězdou Robotmasteru byl tentokrát robot značky Fanuc. Výukové demo pro Španělsko bylo vyrobeno za přispění Fanuc robota a společnost Fanuc Robotic Spain vydala prohlášení, ve kterém se zaručuje za programovací řešení Robotmaster.
Oba tyto významné evropské veletrhy byly pro start Robotmasteru v Evropě velmi důležité. A nejen pro Robotmastera. Jak pro vystavovatele, integrátory či výrobce robotů, tak pro návštěvníky bylo důležité uvědomění, že u programovacích možností robotů se svět posunul zase o kus dále. Už není nutné programovat roboty pouze pomocí metody vyučování robota bod po bodu (tzv. teachingu) nebo metodou postprocesoru, která nabízí jen velmi malou flexibilitu a omezené funkce. Díky Robotmasteru už stojí za to přemýšlet nad tím, že obráběcí robot, v kombinaci s 3osým CNC strojem, udělá stejnou práci jako 5osé soustružnicko-frézovací centrum, jenže varianta s robotem vyjde i o 2/3 levněji. Díky Robotmasteru už není třeba dumat nad tím, jak složité by bylo přeprogramovat robota pokaždé, když se změní výroba. Je to stejně jednoduché, jako naprogramovat obrábění na NC stroji.

Autorka pracuje ve společnosti Sonetech.


Mohlo by vás zajímat: