Amper 2019
CAD - online trafika
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

ORBIT
Bentley
Předplatné časopisu CAD
Gopas

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Doplňkové nástroje SolidWorks

Autor článku: Lukáš Hencl   

Tags: 3D CAD | Nástroje | SolidWorks

CAD0212-solidworks01-2503D CAD systém SolidWorks je vysoce výkonný parametrický, objemový i volnoplošný modelář. Na trhu je od roku 1995 a od té doby patří mezi špičkové programy sloužící pro návrh strojních zařízení a technologických celků. To, že v SolidWorks jste schopni namodelovat jakoukoliv tvarovou geometrii, asi pro většinu z vás čtenářů nebude nic nového, ale já bych vám dnes rád představil několik unikátních nástrojových sad systému SolidWorks, které přispívají ke zvýšení a zkvalitnění produktivity práce. Tyto funkce přinášejí celou řadu usnadnění a v neposlední řadě i velkou časovou úsporu pro každodenní práci konstruktéra. Dříve byla tato funkčnost rozdělena do samostatných modulů, ale dnes jsou již tyto příkazy implementovány přímo do konfigurací SolidWorks Profesional a SolidWorks Premium.

S jako prvním bych vás rád seznámil s funkčností příkazů FeatureWorks, což jsou nástroje pro zpětnou reparametrizaci importovaných modelů a geometri í, jako jsou např. STEP nebo IGES. Po provedení diagnostiky modelu a případném zacelení mezer a opravení chyb ploch může nastat situace, kdy budete potřebovat naimportovanou geometrii editovat. Ať už to jsou jen drobné záležitosti v podobě změny velikosti rádiusů nebo průměrů děr, tak i komplexnější zásahy do geometrie, jako je třeba u plastových výlisků naúkosování nebo u plechových dílců vytvoření rozvinutého tvaru výrobku potřebného pro vystřižen í nebo vypálení polotovaru. FeatureWorks má možnost pracovat ve dvou režimech. První režim rozpoznávání prvků je Interaktivní režim, analýza modelu není kompletní a navíc si sami můžete vybírat prvky, které chcete reparametrizovat. Druhá možnost je Automatický režim. Zde si zvolíte typy prvků, které mají být rozpoznány, a dále již vše probíhá automaticky. Určitě je dále potřeba zmínit, že u rozpoznaných prvků jsou vytvořeny i jednotlivé skici.


DrawCompareDrawCompare

Další nástroj přinášející celou řadu efektivních funkcí pro usnadnění práce s modely jsou Utilities. Tato sada nástrojů vám poskytne mnoho možností pro získání informací o modelech a možnost rychle provádět tvarové změny editací několika parametrů najednou. Toto všechno lze provádět jak na importovaných modelech z ostatních 3D systémů, tak i na modelech vytvořených přímo v SolidWorks. První z možností je Porovnat dokumenty. Pomocí tohoto příkazu vám Utilities porovnají vlastnosti dokumentů vytvořených v SolidWorks. U opticky shodných dílců můžete zjistit, že každý je vyroben z jiného materiálu, a samozřejmě další informace týkající se vlastností souborů, jako je jejich velikost, datum uložení atd. Pomocí Utilities jsme dále schopni porovnávat geometrii modelů. Toto se týká především modelů importovaných. Porovnávat můžeme podle dvou základních kritérií. Prvním je možnost porovnání pomocí ploch, kdy ve výsledku jsou zobrazeny jedinečné, společné či nezměněné plochy. Druhá možnost je pomocí objemu, kde lze zobrazit odstraněný nebo přidaný materiál a společný objem. Pokud potřebujete zjistit rozdíly v modelovacích postupech nebo rozdíly mezi detailními nastaveními mezi jednotlivými prvky, použijete poslední možnost porovnat prvky. Výstupem jsou zobrazené jedinečné a upravené prvky. Další možností Utilities je funkce Zjednodušit. Pomocí tohoto příkazu lze rychle vytvořit zjednodušenou konfiguraci modelu, kde rychlou volbou vynecháte rádiusy, zkosení atd. Poslední z možnosti Utilities, kterou bych dnes zmínil, je funkce Najít/upravit. Kdy podobně jako v aplikacích MS Office rychle vyhledáte prvky se shodným parametrem a nahradíte je parametrem jiným. Což může být například sjednocení velikosti rádiusů na celém modelu najednou.

DrawCompare

je poslední nástroj pro porovnávání souborů SolidWorks. Tento nástroj slouží pro porovnání 2D výkresů. Po porovnání barevně zobrazí odlišné entity na výkresech.

PhotoView 360

slouží pro fotorealistické vizualizace v prostředí SolidWorks. Aplikace je snadno použitelná komukoli, i bez nutnosti složitého nastavování obdržíte kvalitní výstup. Po detailním nastavení je možné zobrazit detailní zobrazení textur materiálu a třeba i stínů vašich objektů umístěných v prostoru.

PhotoView360
PhotoView 360

Design Checker

je nástroj pro kontrolu souladu vytvořených výkresů podle firemního standardu. Jednoduše nastavíte sledovaná pravidla, jako jsou např. styl textu, vzhled kót, styly tabulek apod. Před odevzdáním dokumentace ji dávkově zkontrolujete, necháte vygenerovat zprávu, popř. dokumentaci opravíte.

DesignCheckerDesign Checker

CircuitWorks

je řešení pro integraci elektrických schémat a obvodů v prostředí mechanického návrhu MCAD<->ECAD. Načítá soubory IDF a PADS, vymodeluje součásti na desce s plošnými spoji (PCB). Lze tak získat představu, jak je elektronika umístěna v prostoru modelu.

CircuitWorksCircuitWorks

Závěr

V tomto článku jsem se zmínil jen o něco málo funkcích rozšiřujících základní SolidWorks. Vybral jsem jen několik z mnoha doprovodných doplňků. Tyto operace jsou často opomíjené uživateli a seznámení se s nimi by mělo všem uživatelům usnadnit práci na některých modelech, jak vytvořených v SolidWorks, tak i v ostatních konstrukčních systémech.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit