CADservis
Presco Group
Google překladač: English Deutsch
Infor

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Ani kovové zbraně z 3D tiskáren nenajdou praktické využití

Středa, 15 Leden 2014 12:24

Tags: 3D tisk | David Miklas | Kov | Laser | Slinování | Solid Concepts | Zbraně

Solid Concepts zbran-1403Po nějaké době se opět objevil článek o střelné zbrani z 3D tiskárny v magazínu Střelectví, který okomentoval David Miklas, zakladatel be3D.cz – českého výrobce 3D tiskáren DeeOrange a DeeRed. Tentokrát americký výrobce 3D tiskáren Solid Concepts vyrobil střelnou zbraň z nerezu. Jedná se o vůbec první zbraň z 3D tiskárny, která se vizuálně i funkčně blíží klasickým střelným zbraním na rozdíl od zbraní plastových. U těch se odborná veřejnost jednoznačně shodla, že výroba zbraní touto technologií není bezpečná ani dostupná. Ovšem ani zbraně tisknuté z kovů nemají budoucnost, protože technologie výroby je velmi nákladná.

Výrobci tak na zbraních prezentují možnosti technologie a využívají vytištěné zbraně jako marketingové nástroje ke zviditelnění svých technologií, což na jednu stranu pomáhá i nám zvyšovat povědomí o 3D tisku.

Nově média hovoří o zbrani vytištěné z kovu, konkrétně z nerezu. Určitě se jedná o přesnější a trvanlivější podobu zbraně z 3D tiskárny, nicméně proces od nápadu vyrobit si vlastní zbraň až po první výstřel zůstává stále zdlouhavý. Zbraň byla vyrobena především na špatně dostupné a drahé technologii. Nová zbraň využívá technologii tisku z kovového prášku, který se spojuje tavením pomocí laserového paprsku. Největším problémem této technologie je vysoká cena, která se pohybuje v řádech několika milionů korun, přičemž i samotný tisk je velmi nákladný. Mezi odbornou veřejností se také diskutuje nad kvalitou tiskového materiálu, který s vysokou pravděpodobností nedosahuje požadované pevnosti, aby se zbraň z 3D tiskárny mohla rovnat těm běžně vyráběným. Předpokládám, že vždy bude levnější a dostupnější si zbraň obstarat na černém trhu, než si kupovat 3D tiskárnu v hodnotě přesahující miliony korun.

Diskuze o zbraních a etice 3D tiskáren vznikla po prvním návrhu zbraně. Ta spustila mediální lavinu a diskuzi o etice 3D tisku. Přitom tvrzení, že zbraň si může pořídit každý, se nezakládá na pravdě. Historicky první zbraň z 3D tiskárny navrhl Cody Wilson a zbraň byla zveřejněna na Defense Distributed. Pistole byla vyrobena technologií 3D tisku z plastu a údajně měla vydržet jeden, maximálně dva výstřely. Dle našeho názoru, jakožto výrobce 3D tiskáren, se jednalo v praxi o zcela nepoužitelnou zbraň. Svou technologií byla zbraň nebezpečná spíše střelci než oběti. Přesnost zbraně byla velmi pochybná. Pro tisk zbraně z plastu je třeba využít průmyslových 3D tiskáren s vysokou kvalitou tisku a nelze tak použít menší a cenově dostupné 3D tiskárny.

Zde je video z YouTube, kde Eric Mutchler, Philip Conner a Kent Firestone ze Solid Concepts zbraň představují:


Mohlo by vás zajímat:
 

Komentáře  

 
# Etika vs. efektivitaGuest 2014-01-16 15:49
Za úvahu stojí, jestli 'výtisk' zbraně je opravdu ta pravá technologie pro výrobu zbraní a zda je opravdu pro každého. Vzhledem k náročnosti a pořizovací ceně by se vyplatilo CNC obráběcí centrum, kde by se nechalo vyrábět nepoměrně kvalitněji daleko větší množství zbraní. Co se týká etiky, tak pokud někdo chce zakazovat 3D tiskárny s tím, že na nich lze vyrobit zbraň, tak by se měli zamyslet nad tím, zda nezakázat vlastnictví kovoobráběcích strojů, protože na nich se nechá vyrobit vysoce kvalitní zbraň (narozdíl od tisku).
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
# ZbraněGuest 2014-01-16 21:44
Myslím, že právě o to v tomto článku šlo. Zbraň vyrobená slinováním kovu je natolik drahá, že ji lze vyrobit mnohem efektivněji jiným způsobem, ať už na obráběcím stroji nebo „na koleně“.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit