Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Nejrychlejší čip IBM Power6 v novém serveru

Pondělí, 21 Květen 2007 18:53
Stovky mikroprocesorů IBM POWER6 na plátku z křemíku. Plátek je rozřezán na jednotlivé čipy, které jsou následně finalizovány a zabudovány do nových serverů IBM. Každý čip má dvě jádra, běhá rychlostí až 4,4GHz a obsahuje 790 milionů tranzistorů.IBM dnes uvedlo nejrychlejší mikroprocesor, jaký byl dosud vyroben, extrémně výkonný server, který využívá množství inovací tohoto čipu v oblasti úspory energie a zároveň zdokonalené virtualizační technologie. Nový server vytvořil rychlostní rekordy ve všech čtyřech hlavních srovnávacích testech pro poměřování výkonnosti serverů v podnikových a technických úlohách, SPECint2006, SPECfp2006, SPECjbb2005 a TPC-C (výsledky najdete zde). Dvoujádrový procesor Power6 s taktem 4,7 GHz nabízí dvojnásobnou rychlost oproti předchozí generaci Power5, a přitom ke svému provozu a chlazení spotřebovává téměř stejné množství elektřiny.
Nový server IBM s dvoujádrovými až šestnáctijádrovými konfiguracemi obsahuje zvláštní hardware a software, který umožňuje vytvořit v jediném počítači velké množství virtuálních serverů.
Společnosti IBM se u nového serveru podařilo vyváženě sladit procesorový výkon se systémovou architekturou (velikostí mezipamětí a propustností sběrnic). Celková velikost vyrovnávací paměti procesorů Power6 je 8MB na čip – tedy čtyřnásobek čipu Power5 – což procesorům pomáhá udržet krok s obrovskou přenosovou rychlostí.
Čip Power6 v novém serveru IBM System p570 má na kontě řadu prvenství. Je to první unixový mikroprocesor, který dokáže zpracovávat aritmetické výpočty s plovoucí desetinnou čárkou na úrovni hardwaru. Výpočty s desetinnými čísly s plovoucí desetinnou čárkou byly dosud zpracovávány na úrovni softwaru. Zabudovaná schopnost počítat s plovoucí čárkou dává značnou výhodu podnikům, jež používají složité daňové, finanční a ERP programy.
Power6 je vyroben 65nm technologií. Dostává se na trh v době, kdy někteří odborníci předpovídali konec platnosti Mooreova zákona, podle něhož se má každých 18 měsíců zdvojnásobit rychlost procesorů. Využívá řadu technických vylepšení, jichž bylo dosaženo během pětiletého úsilí ve výzkumu a vývoji. Jedná se o následující inovace:
  • Výrazné zdokonalení způsobu zpracování instrukcí spouštěných uvnitř čipu. Vědci IBM zvýšili výkonnost čipů zachováním statického počtu stupňů tzv. pipeline, tedy dávek operací, které musí být zpracovány během jediného cyklu taktu procesoru. Každý stupeň je však rychlejší, protože byly odstraněny nadbytečné operace, a procesor zvládá více kroků najednou. Díky tomu se podařilo zkrátit dobu spouštění úkolů na polovinu a zároveň snížit spotřebu energie.
  • Oddělením obvodů, které nepodporují operace nízkého napětí, se podařilo významně snížit spotřebu energie ve zbytku procesoru.
  • „Otáčení“ napětí a frekvence umožňuje snížit spotřebu čipu až o 50%, s minimálním dopadem na výkon.
  • Nová metoda navrhování čipu umožňuje procesoru pracovat při nízkém napětí, takže lze stejný čip použít v nízkonapěťových blade serverech i ve velkých, vysoce výkonných počítačích s mnoha symetricky zapojenými procesory. Čip má konfigurovatelnou šířku přenosového pásma.
Čip Power6 nově přichází s dalšími technikami úspory energie a snižování tepelného vyzařování serverů. Takt procesoru lze dynamicky snižovat, když procesor nemá žádnou užitečnou práci, a naopak. Kvůli úspoře energie se také dynamicky vypínají a znovu v okamžiku potřeby zapínají nevyužité části paměti. Pokud je zjištěno přehřátí, může čip snížit rychlost spouštění instrukcí.
Výrobce počítá s uplatněním čipu Power6 napříč serverovými řadami System p a System i.
IBM zároveň představuje zcela novou technologii Power6 Live Partition Mobility, která umožňuje zákazníkům za chodu přesouvat virtuální počítače mezi různými unixovými servery, a to při zachování nepřetržité dostupnosti. Technologie je v současné době v beta verzi a bude všeobecně dostupná v průběhu tohoto roku.