Amper 2019
Pomáháme firmám růst
Google překladač: English Deutsch
Předplatné časopisu CAD

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Ztrojnásoben výkon nejrychlejšího superpočítače IBM

Pondělí, 23 Červenec 2007 16:17
ibmbg_730.jpgSpolečnost IBM představila Blue Gene/P, druhou generaci nejvýkonnějšího superpočítače světa. Blue Gene/P přináší téměř trojnásobný výkon ve srovnání s předchůdcem Blue Gene/L, a přitom zůstává energeticky dosud nejúčinnějším a prostorově nejúspornějším počítačovým řešením.
Vědci díky němu mohou například při vyhodnocování interakcí léků modelovat celé lidské orgány. Jen se zlomkem plného výkonu tohoto stroje mohou farmaceutičtí výzkumníci za jediné odpoledne uskutečnit simulované klinické pokusy na 27 miliónech pacientů.
IBM System Blue Gene/P je konstruován tak, aby dokázal souvisle pracovat rychlostmi přesahujícími jeden petaflop, tj. jednu biliardu operací za sekundu. Tento systém je 100 000krát výkonnější než domácí PC a za jedinou sekundu zpracuje více operací, než by dokázal souhrnný výkon notebooků naskládaných na sebe do výše téměř 2,4 km. Systém Blue Gene/P lze nakonfigurovat tak, aby dosahoval rychlostí přesahujících tři petaflopy. Takovou úroveň výkonnosti mnozí ještě před několika málo lety považovali za nedosažitelnou.
Řada Blue Gene vychází z vizionářského projektu IBM, jehož cílem bylo vyvinout ohromně škálovatelnou a vysoce spolehlivou platformu pro vědecké výpočty. Projektem se konstruktérům podařilo překonat dvě klíčová omezení špičkových superpočítačů – spotřebu energie a prostorové nároky. Blue Gene byl záměrně postaven tak, aby se vešel do menších prostorů a spotřebovával méně elektřiny než ostatní komerčně dostupné systémy. Podle IBM je dnes Blue Gene/P minimálně sedmkrát energeticky účinnější než jiné superpočítače.
Blue Gene/P je stejně jako předchůdce postaven na modulární koncepci, skládá se ze skříní, které lze přidávat v závislosti na rostoucích požadavcích. Na jediném čipu Blue Gene/P jsou integrovány čtyři procesory IBM PowerPC 450 (850 MHz). Každý čip je schopen zpracovat 13,6 miliardy operací za sekundu. Deska 61×61 cm s 32 těmito čipy vychrlí každou sekundu 435 miliard operací, takže je výkonnější než obvyklý 40uzlový cluster postavený z dvoujádrových komoditních procesorů. Jedna počítačová skříň vysoká 183 cm obsahuje 32 těchto kompaktních desek. Každá skříň zpracuje 13,9 bilionů operací za sekundu, takže je 1300krát rychlejší než nejrychlejší domácí počítač současnosti.
Konfigurace systému Blue Gene/P s výkonem jeden petaflop je složena z 294 912 procesorů a 72 skříní propojených vysokorychlostní optickou sítí. Blue Gene/P lze škálovat až na 884 736 procesorů a 216 skříní, přičemž takový cluster dosáhne výkonu tři petaflopy. Standardní konfigurace systému Blue Gene/P obsahuje 4096 procesorů v jediné skříni. Další informace najdete zde.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit