Partneři Projektu CAD
Den s virtuální realitou |
Autor článku: Petr Fořt | |
Poměrně unikátní oblastí je úzké provázaní využití parametrických 3D dat z PLM a BIM aplikací s nástroji virtuální reality. Na těchto principech vznikla například Virtuální studie a rekonstrukce původní podoby Poutního kostela Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve městě Žďár nad Sázavou.
Virtuální realita poskytuje studentům skvělé interaktivní možnosti úzce svázané s moderními zobrazovacími technologiemi. Lze ji využít v oblasti projektování všude tam, kde již na škole nevystačíme pro demonstraci projektu například s aplikací 3D tisku. Typickou oblastí jsou rozsáhlejší projekty v oblasti průmyslu, stavebnictví, průmyslového designu apod.
Virtuální realita je celkově zajímavým a moderním nástrojem ke zpracování 2D/3D dat s vysokou interaktivitou. Jak tuto technologii využít ale v průmyslové praxi? Na tyto postupy jsme se podívali s našimi studenty na výukovém semináři věnovaném této technologii. Postupně jsme si představili virtuální realitu na našich pracovištích v ateliérech školy na projektech z různých oblastí.
Především se jednalo o spojení technologií VR s výukou a realizací studentských projektů vytvořených na platformách PLM a BIM softwaru. Dále jsme zabrousili do problematiky průmyslového designu a vizualizace geografických dat. Součástí semináře byly také ukázky interaktivních virtuálních studií, které vznikly ve spolupráci se žďárskou farností a se společností EBNER. Více informací o zajímavých projektech můžete získat na stránkách školy www.spszr.cz.
Mohlo by vás zajímat:
|