Minerva
Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Chytrý autopilot získal Zlatou medaili MSV 2013

Autor článku: VUT Brno   

Tags: Chytrý autopilot | EPOS | Evektor | SportStar | VUT Brno

Chytry autopilot-1341Na společenském večeru v první den konání 55. ročníku mezinárodního strojírenského veletrhu byly vyhlášeny výsledky soutěže Zlatá medaile MSV 2013, kterou každý rok organizuje akciová společnost Veletrhy Brno. Jedna ze zlatých medailí byla udělena exponátu Chytrý autopilot na letounu EPOS, vyvinutému na Fakultě informačních technologií VUT v Brně. Jeho specialitou je, že dokáže zvýšit bezpečnost letu např. tím, že pilota vyvede z nebezpečné oblasti. Na druhou stranu ponechává samotnému pilotovi dostatek prostoru pro řízení letu, takže není ochuzen o zážitek z letu, pro nějž jsou tato letadla vyhledávána.

Návštěvníci jej najdou v expozici VUT v Brně a přímo v kokpitu ultra lehkého letadla Evektor SportStar si mohou vyzkoušet, jak chytrý autopilot funguje. Expozice VUT v Brně je v pavilonu A1, stánek č. 15.

Chytrý autopilot představuje inovativní automatický systém digitálního řízení letu poskytující výrazné zvýšení bezpečnosti letu, který přitom zachovává pro piloty velkou míru autonomie řízení. Ve spolupráci s firmou Evektor byl systém nainstalován do konceptu sportovního letounu budoucnosti SportStar EPOS. Vývojem se povedlo dosáhnout synergický účinek prostřednictvím sjednocení technologií digitálního řízení letu s konceptem moderního sportovního letounu, který je poháněn elektrickým motorem s charakteristickou přívětivostí k životnímu prostředí a s nízkými náklady na provoz a údržbu.

Chytry autopilot VUT Brno-1341


Mohlo by vás zajímat: