Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Na letošní závody s novou formulí Dragon 4

Středa, 23 Červenec 2014 16:55

Tags: Formula | Student | TU Brno Racing | VUT Brno | Závody

P7236713Tým TU Brno Racing na VUT v Brně 23. července oficiálně představil novou vylepšenou formuli, se kterou se letos zapojí do třech závodů Formula Student. Neoficiálně mohli novou formuli vidět už účastníci červnové konference SUPro2014 společnosti AV Engineering, kde studenti získali Zvláštní uznání hodnotících akademiků a Cenu čtenářů portálu Aveng.cz. Jde v pořadí o čtvrté vylepšení monopostu s názvem Dragon se kterým studenti absolvují poslední potřebné testy a po desetiměsíční přestávce od posledního závodu se vylepšený vůz zúčastní na konci července jednoho z nejprestižnějších světových podniků svého druhu – Formula Student (FS) Germany.

Letošní formule je vyladěná designově a díky použití karbonových technologií došlo i k výrazné redukci její hmotnosti. Při odlehčování došlo i na rám formule a disky kol. K pohonu používají studenti od samého začátku motor Husaberg FE 570, pohon zadních kol nadále zabezpečuje diferenciál Drexler. Další novinkou je pneumatický systém řazení, který umožňuje řadit bez spojky použitím karbonových pádel pod volantem. Rychlost nového systému dává naději ve zlepšení časů v disciplíně akcelerace, kde hraje roli každá desetina sekundy.
P7236726Závodní sezónu odstartuje tým TU Brno Racing s monopostem Dragon 4 na FS Germany v Baden-Württembersku na okruhu Hockenheimring ve dnech 29. 7.–3. 8. 2014. Zde čeká brněnský tým konkurence 74 soupeřů v kategorii vozů se spalovacím motorem, bude tu také 40 formulí s pohonem na elektřinu. Mezi týmy se spalovacími motory, které se do závodu kvalifikovaly, se nachází 6 z 10 nejlepších na světě a kromě TU Brno Racing se v soutěži ukážou také dva týmy z Prahy (ČVUT a ČZU). Pak nezbývá mnoho času na odpočinek a případné opravy, neboť již ve dnech 7. až 10 srpna se koná domácí závod FS Czech republic v Hradci Králové. Domácí fanoušci uvidí 28 formulí v kategorii se spalovacím motorem. Nebudou zde chybět obhájci loňského prvenství z High-Octane Motorsports a kompletní sestava českých týmů. V Hradci bude TU Brno Racing obhajovat svůj doposud nejlepší výsledek, kterým je loňské 5. místo se ziskem 608 bodů.
Na závěrečný závod sezóny se týmy přesunou do maďarského Győru, kde proběhne ve dnech 21.– 24. 8. FS Hungary. Na tento závod je přihlášeno 35 týmů se spalovacími motory a 10 elektrických.
Aktuální výsledky týmu lze zjistit z jeho profilů na sociálních sítích FacebookTwitter a na vlastních webových stránkách.
 7231943
Za návrhem, realizací, propagací a závody stojí mnoho úsilí studentů, kteří připravují monopost ve svém volném čase, a sponzoři, ať už finanční či takoví, kteří pomáhají s výrobou součástí formule. Najdeme mezi nimi i střední školy vybavené obráběcí technikou, které vypomáhají s výrobou součástek a mnoho dalších, jejichž prostý výčet by zabral pěkně dlouhý odstavec. Loga sponzorů jsou propagována na karosérii monopostu. V týmu se během roku vystřídá kolem 35 studentů, na závody jich jezdí celkem kolem dvacítky. Všechny činnosti kolem Formule Student pomáhají studentům připravovat se na život po škole a mnohé podniky z řad sponzorů na ně mají už políčeno.
Na závěr není bez zajímavosti připomenout slova Rosse Brawna, dřívějšího inženýra a vedoucího několika stájí Formule 1: „Zbývají poslední dvě formy inovačního motoristického sportu: Formule 1 a Formule Student.“
P7236753

P7236754


Mohlo by vás zajímat: