Google překladač: English Deutsch

Robotika na PEF Mendelu oslavila páté narozeniny

Autor článku: Mendelu   

Tags: 5 let | Aistorm | Arboretum | Laboratoř | Lego | MENDELU | PEF | Robotika

PEF Mendelu2-1446Programovatelné stavebnice Lego, 3D tiskárna nebo manipulační rameno hrající šachy, to je jen malá ukázka vybavení tzv. robotické laboratoře na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Letos na podzim si laboratoř fungující pod Ústavem informatiky připomenula páté výročí svého založení. Při té příležitosti ji navštívili například klienti brněnského Tyflocentra, jež se specializuje na péči o zrakově postižené. Nevidomí a slabozrací pacienti tak měli možnosti osahat si moderní robotické technologie. Když před pěti lety Laboratoř inteligentních systémů začínala, málokdo si dokázal představit aktuální technické vybavení v hodnotě šesti milionů korun, kterým robotický tým Aistorm disponuje.

Jedním z prvních robotů bylo mechanické rameno Katana, jež může být i zdatným šachovým soupeřem. Pro to je potřeba mít program, který hraje šachy, dále program, který dokáže monitorovat situaci na šachovnici, a pak i ovládací program, díky němuž může robot s jednotlivými figurkami manipulovat. Aktuálně zde pracují na intuitivním rozhraní pro toto rameno, které pak nebude ovládané jen od počítače, ale operátor jej bude moct ovládat gesty a pohybem ruky.
Robotická laboratoř disponuje také dvaceti stavebnicemi programovatelného Lega Mindstorms, díky kterému se tým může účastnit nejrůznějších robotických soutěží v ČR i zahraničí. Základním pravidlem robotických soutěží je, že robot musí v zadaném prostoru najít objekt, který uchopí a přepraví jej zpátky do výchozího bodu.
Nejnovějším přírůstkem do laboratoře je outdoorový podvozek pro robota. Ten bude mapovat univerzitní arboretum. Pro tento účel už je vytvořena i aplikace, která bude snímkovat zeleň okolo, aby z toho nakonec vzniklo něco jako Google Street View. V plánu je arboretum snímkovat několikrát do roka, aby člověk viděl, jak se příroda proměňuje.
Kromě 3D tiskárny, na níž si studenti mohou vytisknout vlastní součástky a prototypy pro konstrukci robotů, zahrnuje Laboratoř inteligentních systémů i zmenšenou pneumatickou výrobní linku. Ta funguje na stlačený vzduch, tudíž se může používat i v prostředí, které je náchylné například k explozi, protože nepracuje s elektřinou. I za takových podmínek je ale možné kompletovat výrobek až do finálního předání do skladu.

Další informace o robotickém týmu PEF najdete zde.


Mohlo by vás zajímat: