KARAT Software
Google překladač: English Deutsch

Letošní novinky SOFTconsultu

Tags: CAD

Obě zde popsané novinky mohli spatřit už návštěvníci letošního veletrhu IBF a byly to nové verze produktů ArCon a SPIRIT. My se k nim dostáváme až na závěr roku. ArCon je na českém a slovenském trhu od roku 1998 a patří mezi představitele nového pojetí grafického návrhu budov. SOFTconsult prezentoval verzi ArCon 9 Profesionál a Small Business. Pro potřeby architektonických a projekčních kanceláří je doporučena verze ArCon 9 Profesionál. AEC/CAD systém SPIRIT je vyvíjen od roku 1986 a dodáván je jak v Evropě, tak v Americe, Africe a Austrálii. V České republice byl SPIRIT uveden v plné lokalizaci již v roce 1992 a SOFTconsult se výrazně podílí na směřování tohoto produktu, což dokazuje i návštěva CEO softTECHu pana Heimlicha a hlavního manažera vývoje pana Müense na IBF 2007.

ArCon 9 – vizuální architektura

Co zaujalo uživatele

ArCon získal u uživatelů oblibu zásluhou moderního ovládání, objektovým chováním celého programu, 3D parametrickou filozofií. Nemalou zásluhu na jeho rozšíření má rozsáhlá 3D knihovna objektů (přes 25.000) se sortimentem konkrétních výrobců. Možnosti ArConu rozšiřují specializované moduly pro oblast koupelen, kuchyní, vestavěných skříní, krbových kamen, přípravu rozpočtů. ArCon je součástí obchodní podpory řady výrobců z oblasti interiérů (Rako, Indeco CZ, OfficePro … ). Tvorba v prostředí ArConu probíhá v konstrukčním a design módu. ArCon využívá technologie Direct-X, která se vyznačuje extrémně vysokou rychlostí při práci v prostoru. Uživateli doslova umožní pohyb po navrhovaném prostoru v reálném čase. Pocit virtuální reality je podpořen i přístupnou editací stavebních elementů přímo v 3D prostoru.



Prostory a stěny

Filosofie členění návrhu v ArConu vychází z tradičního pohledu na budovy, patra, prostory a vzájemného provázání. Vytváření prostorového členění patra spočívá v tvorbě a editaci provázaných prostorů pomocí Asistenta prostorů. Změny v jednotlivých rozměrech a tvarech prostorů se automaticky promítnou do souvisejících prostorů. Efektivita takového návrhu je vysoká. Samozřejmě je možné tradičně začít kreslením stěn, a pro jejich zadávání využít klasické nástroje (uchopování na podkreslený podklad, využití rastru, numerické zadávání). Stěny mají tvar přímý, obloukový nebo průběh podle spline křivky. V půdoryse se vyplňují šrafou, barvou nebo vícevrstvou konstrukcí. Lze využít předdefinovaných typů stěn, nebo nadefinovat typy vlastní. Povrch stěn se definuje barvou, texturou nebo materiálem. Ořezání horní hrany stěny se provádí automaticky, podle definice výšky podlaží. Uživatelsky je umožněno definici ořezání stěn ohraničit střechou, schodištěm nebo definovaným obrysem. Nastavení z existujících stěn lze libovolně přebírat na nové konstrukce a hromadně je měnit. Zobrazení stěn a napojení otvorů se stěnou je řešeno parametrickou definicí ostění, kterou lze svázat s typem otvoru. Otvory se vkládají do libovolně definované stěny.



Parametrické vytváření otvorů

Součástí programu je široká nabídka oken a dveří. Designer oken a dveří umožňuje vytvářet vlastní definice otvorů. Jednoduchým a přehledným způsobem, pomocí definice parametrů, vytvoří vlastní tvary oken a dveří. Jejich členění, pevné a volné rozměry, způsoby otevírání (možnost kontrolovat animací) a typy kování. Jednotlivé části otvoru je možno propojit s barvou nebo texturou a příslušenstvím (okenice, roleta, mříže). Pro umístění dveří a oken jsou k dispozici různé módy vkládání (půdorys, 3D zobrazení). Směr otevírání otvorů se určuje přímo při vkládání. Zobrazení otvorů v půdoryse může mít více úrovní grafického vyjádření. Všechny tyto uvedené funkce výrazným způsobem rozšiřují možnosti architektonického návrhu.

Parametrická tvorba schodišť, střech, terénu, balkónů, zábradlí, komínů a arkýřů

Všechny stavební konstrukce se vyznačují filosofií parametrů a využití již dříve uživatelsky nadefinovaných konstrukcí. Schodiště je automaticky generováno s možností volné definice zábradlí. Typy schodišť: přímá, zatočená, půlkruhová, vřetenovitá, točitá, volný polygon. Střechy se vytvářejí automatizovaně nad libovolným půdorysem. Tvary střešních ploch mohou být jak rovné, tak zaoblené. Parametricky jsou zadávány typy krytin, vaznic, pozednic, krokví a detaily ukončení střechy. Do střešní konstrukce je možné vložit vikýře, střešní okna, solární kolektory. ArCon Profesionál používá následující typy vikýřů: pultový, se sedlovou střechou, valbový, trojúhelníkový, lichoběžníkový, kruhový, prostorový netopýří vikýř a otvor ve střeše. Pro navržený tvar střechy vygeneruje ArCon Profesionál seznam dřeva a konstrukcí krovu. Pro modelaci terénu jsou k dispozici různé nástroje. Asistent terénu umožňuje čtení geodetických bodů, včetně přiřazení obsažených objektů (stromy). Další možností modelace terénu je zadání vrstevnic, které ArCon následně automaticky převede na výškové body. Do terénu můžete vyříznout libovolné otvory, dělit ho na různá rozmezí pro terasy, cesty, trávníky a zahrady. Doplňkové stavební konstrukce se vytvářejí parametricky s možností použití uživatelských definic. Balkóny lze vytvářet ve tvaru obdélníku nebo pomocí polygonu a to včetně zábradlí. Součástí programu jsou připravené typy zábradlí s možností tvorby vlastních. Volná zábradlí je možno kombinovat se schodišti a balkóny. Pro optimální přizpůsobení zábradlí jsou uživateli k dispozici editační funkce pro úpravu bodů polygonu zábradlí. Lze vytvářet madla s volnými nebo uzavřenými polygony a kromě toho může zábradlí automaticky sledovat průběh terénu. Uživatelské definice se ukládají do knihoven pro použití v dalších projektech. Obdobné nástroje existují i pro návrhy komínů a arkýřů.

Vizualizace v ArCon 9
Vizualizace v ArCon 9

2D/3D objekty a 3D modelář

ArCon obsahuje katalogy objektů různých kategorií z oblasti interiérů a exteriérů, jedná se o kolekci asi 5000 3D objektů a textur (bmp, jpg). Objekty mohou být animovány a jsou rozměrově modifikovatelné. Pro všechny 3D objekty se definuje jakým způsobem se budou zobrazovat v půdorysu. Lze použít buď vyobrazení v DXF formátu, nebo objekt definovat kresbou přímo v ArConu. Vkládání objektů probíhá jak v půdorysném, tak prostorovém zobrazení s využitím uchopovacích funkcí. Široká báze 3D objektů konkrétních výrobců, je dostupná na serveru www.aec-data.com. Rovněž, v rámci nadstavbových modulů, je uživatelům k dispozici široká nabídka 3D objektů a textur konkrétních výrobců. Součástí ArConu Profesionál je integrovaný 3D objemový modelář. Za pomocí booleovských operací objemových těles (kvádr, koule, válec, kužel, jehlan, deska) se vytváří vlastní objekty. Integrovaný katalog objektů, materiálů a textur, včetně funkce Drag&Drop, umožňuje načtení uložených souborů. Vytvořený model uložíte jako objekt ve formátu ACO a O2C. Další možností vytváření vlastních objektů poskytuje Editor obrysů, který v ArConu najde uplatnění u tvorby podest, obrysů stěn a profilů madel.

Vizualizace v ArCon 9
Vizualizace v ArCon 9

Výstupy, vizualizace a publikování na Internetu

ArCon Profesionál poskytuje nástroje pro výstupy ve formě technických půdorysů, automatických řezů, výpisů v textové formě. Architektonickým zobrazením, v rámci půdorysů a řezů, určujete technické zobrazení stěn, otvorů, schodišť, střech, vikýřů, zábradlí a objektů vybavení. Součástí je rozpiska s logem, automatické kótování (vnější kóty) a zobrazení kót při kreslení stěn a otvorů. Uživateli je k dispozici i klasické kótování délek a úhlů. Součástí dodávky programu je FAMADA pro ArCon, která generuje kompletní výkazy výměr pro rozpočet. Vizualizace návrhu se provádí metodou raytracing. Určením polohy a času docílíte přesného a realistického vyobrazení návrhu. Nastavit lze denní/noční osvětlení a rozmístění světel. U jednotlivých světel se nastavuje jejich intenzita, dosah, barva a také „měkké stíny“, což zaručuje výslednou věrohodnost vizualizací. ArCon, pro všechny elementy, umožňuje ovlivňovat typy textur a vlastnosti materiálů. V rámci projektu je možno definovat průchody návrhem a ty následně vygenerovat jako video (AVI formát). Vytvořený projekt v ArConu lze prezentovat jako 3D WEB stránku. Tak lze přes Internet „na dálku“ ukázat klientovi návrh v ArConu bez nutnosti použití dalšího software. Návrhem lze procházet, uložit vybraný pohled jako rastrový obrázek a nebo spočítat raytracing.

SPIRIT 14 - BIN – Building Information Network

Hlavní rysy SPIRITu

SPIRIT se vyznačuje možností, že poskytuje volbu kombinovat různé techniky CAD návrhu. ZAK systém je objektově orientovaná technologie tvorby stavebních konstrukcí, provázanost prostorového modelu a jednotlivých stupňů projektové dokumentace je zajištěna automaticky. Uživatel má rovněž k dispozici obecné nástroje pro 3D modelování a 2D tvorbu. Vytváření vlastních mobiliářů, katalogu detailů, situačních výkresů není tedy problémem. Do SPIRITu je integrován vizualizační nástroj Fresco II, bez vzájemných konverzí dat lze přímo vytvářet nad 3D modelem vizualizace a animace. Informace o přiřazených materiálech a mapování textur jsou součástí datového formátu SPIRITu, takže při změnách geometrie návrhu se nové vizualizace vygenerují okamžitě. Výstupy pro potřeby cenového ocenění a podklady pro realizaci poskytuje Pronto Reporting, velmi silný a potřebný nástroj pro Building Information Network. Jednoduše získáte okamžitý přehled o ZAK stavebních prvcích a všech elementech SPIRITu, od 2D čar po 3D tělesa. Pronto Reporting je přímo integrován do SPIRITu, což znamená že běží paralelně s aktuálním výkresem, takže vyhodnocovaná data není nutno exportovat. Pronto Reporting přímo přistupuje k databázi výkresu a automaticky propočítává požadovaná množství a hodnoty (objemy, plochy…), což dělá reportovací proces značně rychlým. SOFTconsult se dlouhodobě věnuje přípravě dat konkrétních výrobků pro AEC/CAD systémy. Pro SPIRIT se tato základna průběžně rozšiřuje. Seznam výrobků značek, které jsou automaticky součástí dodávky systému: Knauf, Porotherm, Prefa Rastra, Rigips, Supertherm, Velox, Ytong, BS Klatovy, Filigran, Spiroll, Wieneberger, Sapeli, Jika, Laufen, Ravak, Roca. Na závěr hlavních rysů SPIRITu je potřeba uvést paletu jednotlivých modifikací. Tato paleta umožňuje růst se SPIRITem od studentských let až k plné profesionální praxi. SPIRIT student je zdarma, umožňuje první kroky v době studií. SPIRIT DC (19.800,- Kč) je modifikace poskytující 2D stavební kreslení a 3D modelování, určen je začínajícím projektantům a menším kancelářím. SPIRIT werkplan (34.000,- Kč) obsahuje již objektově orientovaný ZAK ve 2D, doporučujeme jej na prováděcí výkresy technicky orientovaných projekčních kanceláří. SPIRIT (68.000,- Kč) obsahuje všechny moderní nástroje AEC/CAD tvorby. Z každé podoby SPIRITu lze přejít na vyšší za rozdíl ceny.

Vizualizace ve Spiritu 14
Vizualizace ve Spiritu 14

ZAK – parametrické stavební objekty

Prolínání parametrických objektů s CADovským technickým přístupem se ve SPIRITu prolíná. Pro každou fázi plánovacího procesu obsahuje ZAK systém odpovídající zobrazení stavebního komponentu. To znamená, že můžete definovat postupně odpovídající výkresová data pro úvodní návrh (studii), stejně jako pro stavební povolení i prováděcí a detailní výkres. Je na vás, zda upřednostníte 3D informace, anebo výkazy které jsou uloženy na pozadí, nebo využijete ZAK systém pro nakreslení sendvičových stěn jedním tahem. Nová verze ZAK systému již nepoužívá symboly (několik symbolů), ze kterých jsou vytvořeny různé pohledy pro zobrazení na monitoru a generovány tiskové výstupy. Místo toho využívá reference. Nepotřebujete editor stavebních elementů, protože grafická reprezentace SPIRIT - ZAK výkresů se provádí přímo ve SPIRITu. Situace pro všechna měřítka výkresu jsou definovány v příslušných fóliích. Tyto situace mohou být zobrazeny ve výkrese ve kterém jsou komponenty použity přes funkci Situace. Jmenují se zobrazovací měřítka. Zobrazovací měřítka (Pracovní režim) mají nové názvy: Studie, Standard, Realizace, Detail.

Vizualizace ve Spiritu 14
Vizualizace ve Spiritu 14

Výhody takového řešení jsou následující:

  • stavební elementy lze vytvářet pomocí všech funkcí SPIRITu, lze je editovat pro všechny úrovně detailu najednou
  • stavební elementy jsou samostatné výkresy, varianty se nemusí konstruovat znovu ale mohou být uloženy jako nové komponenty
  • stavební elementy se jednoduše dají aktualizovat přes Internet
  • 3D komponenty jako okna a dveře mohou být DXF/DWG, SketchUP soubory
  • protože všechny typy/styly oken kreslíte ve SPIRITu, neexistuje prakticky žádné omezení tvaru oken
  • osy prodloužení umožňují používat dynamická okna
Tato filosofie se vztahuje na stěny, ostění, okna, dveře, sloupy, stropy a prostory, objekty vybavení. Komplexnost SPIRITu podtrhují parametrické nástroje na modelování terénu, střešních konstrukcí, schodišť.

Výstupy

Důležitou součástí návrhu budov je poskytování všech typů údajů dalším spolupracovníkům a partnerům. SPIRIT poskytuje přípravu výstupů technikou multi-dokumentu, která umožňuje v různých měřítcích kombinovat vektorové a rastrové výstupy. Na jednom dokumentu lze mít připojené soubory různých formátů a měřítek. Výkazy výměr mají podobu legend ve výkresech, nebo výstupů z Pronto Reportingu jako rozměrová a prostorová data pro další aplikace. Další zpracování nebo publikování návrhu SPIRITu poskytuje export do formátu: PDF, DWF, DWG, DXF, BMP, O2C a VRML. O2C formát s 3D návrhem se zobrazuje pomocí O2C-Vieweru (free sw). Scénu návrhu lze prezentovat i ve formátu Quick Time (MOV), a samozřejmě pomocí statických vizualizací v rastrových formátech.



BIN – moderní integrace grafických údajů

Strategie BIN – Building Information Network vznikla v roce 2003. Krokem k této vizi bylo odkoupením firem Quadric, výrobce kalkulačního software Avanti a aplikace Pronto, a poté také výrobce fotogrammetrického modulu. SPIRIT tak paletu své produkce posunul z platformy CAD k podpoře celého procesu výstavby od zmapování stávajícího stavu až po fakturaci. Což znamená, že produkty jsou přímo provázány bez nějakých rozhraní pomocným souborem. Mezitím se konkurence rozhodla podporovat v podstatě totéž – BIM. Je zde rozdíl v přístupu. Ostatní výrobci k problému přistupují procesuálně a technologicky. Prováží produkty a tím je pro ně úloha prakticky splněna. SPIRIT ale působí i na dalších úrovních – prováže i účastníky procesu, výrobce s uživatelem software. Uživatel dostane nejen produkt, ale současně i řadu informací a možnost využít je. SPIIRIT je nejen nástroj, který zpracovává grafické informace, ale který uživateli umožní přiřadit specializované informace a aplikace. Komplexní integrace, která proběhla přímo v softTECHu se projevila od verze 12 v možnosti kalkulovat podle západních norem (Spirit – CAD, Pronto – grafický organizační model projektu, Avanti - kalkulace). Pronto umožní různé pohledy na projekt – projektantův po patrech, funkční vazby pro investora, specifické zobrazení pro rozpočtáře. To, že se Pronto stalo součástí SPIRITu umožní zavést do projektu místnost, aniž bychom nakreslili kde a jak bude. Na to navazuje Manažer nákladů – nástroj který umožňuje ověřovat v reálném čase cenu navrhovaného projektu na základě technologických předpokladů projektu. Další významnou novinkou je nativní podpora formátu DWG bez konverzí, a možnost provádět reference k souborům DWG, což je důležité pro spolupráci mezi firmami. SPIRIT se propojil již od verze 11 (rok 2004) na SketchUp pro předprojekční návrhovou fázi. Přímo ve SketchUu můžete zadávat kvalitu povrchů a vlastnosti textur, a ty poté načítat do SPIRITu - vizualizačního modulu Fresco. K rozšíření nabídky dostupných rozhraní ještě uveďme skriptovací jazyk Ruby a VBA. Tento krok je zaměřen k možnosti využívání údajů pro další aplikace napojené na SPIRIT.

Závěr

ArCon je současným a komplexním nástrojem pro architektonické návrhy. Jeho využití je velmi široké i v návrzích interiérů. Prvky virtuální reality z něj dělají jedinečný nástroj pro komunikaci mezi návrhářem a klientem.
SPIRIT 14 pak představuje důležitý zlom ve vývoji, protože se do této verze současně promítlo několik technologických přístupů nové filosofie výrobce v nasazení tohoto AEC/CAD produktu.

Mohlo by vás zajímat: