Minerva
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

NICOM
Bim.Point

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Odhalte možnosti Adobe Acrobatu

Tags: Adobe

Firma Adobe přichází na trh s novou verzí programu Acrobat pro tvorbu dokumentů PDF. Ukazuje, že tento rozšířený prezentační formát může mít podstatně více možností využití, než by mnoho z nás předpokládalo. Už dávno nepředstavuje jen obdobu tiskového výstupu místo na papír do elektronické formy, ale dokáže pracovat s mnoha dynamickými prvky, mimo jiné s 2D a 3D modely vytvářenými v různých CAD aplikacích. Spolu s rozvojem datového formátu, tedy PDF, se také rozvíjí program umožňující běžným uživatelům s PDF pracovat, všem známý Adobe Reader. V něm lze dokumenty v PDF prohlížet, tisknout, komentovat a připomínkovat, elektronicky podepisovat, vyplňovat formuláře, spouštět video a ve výstupech s 2D/3D aplikací také spouštět animace, zobrazovat jednotlivé vrstvy, odečítat míry apod. „No a co s tím?“ můžete se ptát. Na to jednoduše odpoví krátké shrnutí konceptu formátu PDF od Adobe.

Náhrada papírového dokumentu

Tento formát si již v době svého vzniku vzal za úkol nahradit papír jeho elektronickou formou. Výhodou papíru je především fakt, že na něm vytištěný obsah je čitelný pro každého, nezávisle na technických prostředcích, jimiž disponuje. Pokud ale dostaneme informace elektronicky, tedy ve formátu nějaké aplikace, potom k jeho přečtení potřebujeme buď stejný program, nebo nějaký prohlížeč, který umí daný formát zobrazit. Protože aplikací a jejich formátů je spousta, vzniká pro tuto jednoduchou komunikaci spousta bariér. Společnost Adobe přišla s formátem umožňujícím převzít výstupy aplikací a převést je do formátu, k jehož přečtení potřebujeme pouze jeden program – Adobe Reader. Samotný tiskový výstup je příliš statický, na rozdíl od papíru je PDF elektronickým médiem, a jeho možnosti jsou tedy širší. V nejnovějších verzích umožňuje přejímat i dynamické výstupy aplikací a princip papíru tak rozšířit i na video, zvuk, animace a dynamické modely objektů.

Další ambicí Adobe je dát uživatelům do ruky jeden nástroj k takové práci, kterou běžně děláme, pokud dostaneme do ruky papírový dokument. Nikdo z nás neočekává, že to, co již jednou bylo vytištěno, bude měnit. Nic nám však nebrání vzít si barevnou tužku a určité části zvýraznit, přidat komentáře, navrhnout změny v textu nebo jiném obsahu, pod výsledek své práce se podepsat atd. To všechno umožňuje Adobe Reader, pouze autor dokumentu musí povolit takovou práci s dokumentem, což lze udělat v programu Acrobat, který však již zdarma není. Autor obsahu tedy určuje, co půjde v Readeru s dokumentem dělat. Na druhou stranu jej nezajímá, jaký počítač mají ti, co budou s jeho dokumentem pracovat, jaký mají operační systém, a už vůbec je nenutí k tomu, aby si museli koupit nějaký program k tomu, aby mohli se zaslaným souborem pracovat.

Malý příklad

V tomto konceptu elektronického dokumentu je obrovská síla. Dovoluji si nabídnout malý příklad.

Pracuji jako designér interiéru v nějakém studiu. Klient mě požádá o vytvoření nabídky, při schůzce si zjistím veškeré parametry zadání, případně si prostor i prohlédnu. Nyní nastane tvůrčí práce, při které používám několik typů programového vybavení. Některý s CAD softwarových nástrojů pro samotný návrh interiéru, textový editor pro vytvoření popisu, tabulkový program pro vytvoření rozpočtu a další na fotografie atd. Výsledkem práce je několik finálních souborů různých datových formátů, případně ve více variantách. Nyní se nabízí několik možnosti, co dál.

  • Ta první, tradiční. Výstupy všech aplikací vytisknu na papír, sestavím různé varianty nabídek a pošlu klientovi. Nevýhoda? Samotné předání dokumentace, rychlost odezvy a nemožnost s modelem interiéru dynamicky pracovat. Klient má k dispozici pouze ty náhledy, které jsem vybral do nabídky.
  • Druhá, technokratická. Připojím všechny různé soubory do mailu a pošlu je klientovi. Předpokládám, že si nějak poradí. S těmi texty a tabulkami zřejmě ano, těchto programů není tak mnoho, takže je velká pravděpodobnost, že je má klient také. S CAD programem nebo jeho prohlížečem již může nastat značný problém. Takto to tedy asi udělá málokdo.
  • Třetí, asi nejčastější, je osobní návštěva. Klienta pozveme k sobě a před počítačem s ním konzultujeme různé varianty a pohledy na věc. Nevýhoda je čas, jsme závislí na programu mnohdy více lidí, na jejich náladě nás zrovna poslouchat, na tom, kolik mají času na schůzku.
  • Čtvrtá cesta se nabízí s PDF. Programem Acrobat převedeme výstupy všech aplikací do jednoho souboru formátu PDF. Výstup z CAD je včetně 3D modelování a animací (například prohlídka domu), aktivujeme v dokumentu funkci komentování a připomínkování, a pošleme klientovi. Ten si otevře soubor v Readeru, k dispozici dostane komentovací nástroje a nabídku si prohlédne, připojí svoje komentáře ke kterékoliv části dokumentu a pošle zpět. Udělá to v klidu své kanceláře nebo domova, jednoduchým způsobem, rychle a bez stresu z instalace nějakých programů, které již jindy nepoužije.

Inspiroval vás tento příklad? Stačí se podívat na stránky www.adobe.com/acrobat a zaměřit se na produkt pod názvem Acrobat 9 Pro Extended. Můžete si jej stáhnout a měsíc používat k otestování. Možná přijdete na to, jak zjednodušit vaši komunikaci s klienty a efektivně jim prezentovat svoji práci.

Autor je obchodním manažerem
společnosti Adobe System

 


Mohlo by vás zajímat: