Altair - konference
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

EIZO
Infor 2

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Recenze: Jak bezdrátově ovládat zásuvku

Autor článku: Karel Heinige   

Tags: ELKO EP | iNELS | Recenze | RF ovládání | Zásuvky

DSC02193-1-1604Po více jak roce se nám v redakci dostal do rukou multifukční set se spínanou zásuvkou a nástěnným ovladačem s označením iNELS RFSET-SCW-F1 od firmy Elko EP. Přestože chytrá zařízení, domy, města, a já nevím, co ještě, se v médiích skloňují ve všech pádech, mluví se o internetu věcí, internetu služeb a internetu všeho, je dobré si všimnout i těchto zařízení. Nepřipojují se sice na internet a nedají se ovládat pomocí mobilního telefonu (je to ale možné při propojení s dalšími produkty), ale usnadňují práci projektantům a ve výkonné fázi elektrikářům, či domácím kutilům, kteří s jejich pomocí mohou řešit různá elektrická zapojení.

Především bez namáhavých stavebních úprav (sekání do zdí, zednických prací) v domech, místnostech a zejména pak tam, kde to například nepovoluje památkový úřad či jiná podobná instituce. Uvedená sada, jak je uvedeno výše, obsahuje multifunkční zásuvku RFSC-61 a nástěnný bezdrátový multifunkční čtyřkanálový ovladač RFWB40/G (vypadající jako klasický dvoukolébkový vypínač na zeď). Pro provoz se spínaná zásuvka zasune do funkční síťové zásuvky 230 V a ovladač v dosahu jím vysílaného signálu, většinou na stěnu. Ovladač nepotřebuje být místěn na elektrikářské krabici, ale je přizpůsoben k uchycení na ni, může tedy nahradit klasický dráty připojený vypínač na původním místě. Jinak se ovšem dá nainstalovat v podstatě kamkoliv a přilepit třeba prostřednictvím oboustranné lepicí pásky, která je v sadě dodávána. Ovladač je napájen knoflíkovou baterií CR 2032, kterou dobře znají třeba PC nadšenci z motherboardů svých strojů, kde napájí čip s BIOSem, jsou také běžným napájecím prvkem pro jiné dálkové ovladače, například u aut, dálkové ovládání vrat apod. Daná sada je určena pro suché vnitřní prostory a ovládat je možno většinu do zásuvky zapojovaných spotřebičů s výkonem do 4000 VA při střídavém napájení. Zásuvka je vybavena jedním spínacím kontaktem a může být ovládána až 32 kanály, takže se mohou k ní přiřadit i další ovladače. Kromě běžného zapnutí a vypnutí může být nastavena i na zpožděný návrat či zpožděný rozběh, a to v intervalu 1 až 10 hodin. Jinými slovy, spotřebiče lze zapnout nebo vypnout okamžitě, případně se zpožděním od jedné do deseti hodin.

P1247987-1604

Pro vybrané funkce je potřeba sadu naprogramovat. Není to sice úplně činnost pro blondýnky (dámy, omlouvám se za tuto impertinenci), ale po přečtení návodu a případném několikerém vyzkoušení to může zvládnout v podstatě kdokoliv, byť by třeba po prvním pohledu na programovací schéma měl chuť sadu zavřít do šuplíku a věnovat se raději něčemu jinému. Popis programování je dostatečně názorný, je důležité věnovat pozornost tomu, jak se uvádí jednotlivé části do programovacího režimu, a tomu, jakou funkci chceme danému tlačítku na ovladači přiřadit.

P1247991-1604

Výrobce udává, že vzdálenost ovládané zásuvky a ovladače může být ve volném prostoru až 200 metrů, což asi běžný zákazník nebude potřebovat. Je nutné si ale uvědomit, že šíření radiofrekvenčního ovládacího signálu je omezeno použitými stavebními materiály, které stojí v cestě přímého spojení mezi vysílačem a přijímačem, přičemž největší tlumení způsobují kovové materiály.

Při použití této sady v běžných obytných a kancelářských místnostech bychom neměli narazit na větší nepříjemnosti. A ještě malá poznámka na závěr. Programování se nevyhnete, protože sada není nějakým způsobem předprogramována.

Údaje o dalších sadách a dalších výrobcích firmy Elko EP najdete na www.elkoep.cz. Je zde také konfigurátor, který můžete použít pro výběr jiných vhodných sad pro různé typy použití na tomto odkazu: elkoep.inels.com.


Mohlo by vás zajímat: