Altair - konference
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

EIZO

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

WD My Cloud DL2100 - NAS pro malé firmy a kanceláře

Autor článku: Karel Heinige, Lukáš Grásgruber   

Tags: DL2100 | Hardware | NAS | Recenze | WD My Cloud

WD MyCloud DL2100 ilustracniWestern Digital vyrábí svoje síťová úložiště (NAS) nejen v podobě oblíbených My Booků a My Cloudů, které mají design externích disků, ale také v podobě profesionálně laděných stolních zařízení se snadno přístupnými pozicemi pro disky a funkcemi, které ocení spíše firemní uživatelé. K takovým zařízením patří i dvoudiskový model WD My Cloud DL2100.

WD My Cloud DL2100 vybaven dvoujádrovým procesorem Intel Atom C2350 a 1 GB operační paměti (s možností rozšíření 4GB DDR3L DIMM modulem až na 5 GB). Pro připojení do sítě jsou k dispozici dva gigabitové síťové porty, které lze využít v režimu failover pro zvýšení dostupnosti NASu, nebo v režimu link aggregation pro zvýšení propustnosti, pokud tento režim podporuje i síť. Pro zvýšení bezpečnosti je zdvojené také napájení (druhý adaptér musíte dokoupit). Na přední i zadní straně zařízení jsou také konektory USB 3.0 pro připojení flashdisků nebo externích disků.

Dva sloty dostupné z čelního panelu jsou určeny pro 3,5palcové disky. V našem případě šlo o dva 6 TB disky WD Red WD60EFRX, tedy modely z řady, která je přímo určená pro osazení do NASu a pro tento účel je optimalizován i firmware disků. Funguje výborně. Výměna disků se dá provádět za provozu (hot swap).

WD MyCloud DL2100 1

V průběhu testování jsme navíc získali možnost vyzkoušet novou řadu pevných disků WD Red WD80EFZX s kapacitou 8 TB, které využívají technologii HelioSeal. Tyto vysokokapacitní disky určené pro úložiště NAS jsou plněné héliem. Díky němu mají vnitřní komponenty disku menší odpor, a je tak možné zvýšit hustotu ploten pevného disku pro dosažení vyšší kapacity a současně nižší spotřeby energie.

Osmiterabytové disky WD Red WD80EFZX se zdvojenou cache (128 MB) jsou navíc o několik procent rychlejší než modely WD Red s kapacitou 5 nebo 6 TB a podstatně rychlejší než modely WD Red s kapacitou 4 TB a menší.

Pojďme ale zpět k zařízení My Cloud DL2100 jako celku. Jeho obrovskou devízou, kterou jsme ocenili hned na počátku testování, je velmi snadná instalace a nastavení. Po zapnutí úložiště připojeného k místní síti lze jednoduše vyhledat My Cloud DL2100 pomocí internetového prohlížeče zadáním adresy http://wdmyclouddl2100. Objeví se přihlašovací okno a po zadání přednastaveného uživatelského jména a hesla už můžete konfigurovat sdílené složky, uživatele, jejich přístupová práva, vyhrazené objemy dat apod. Vše je mimořádně přehledné. Nastavení My Cloudu zvládne uživatel se základními zkušenostmi se správou PC. Snadno lze také nastavit zálohování, což by měla být jedna z primárních funkcí NASu. K dispozici jsou zálohy na a z USB, vzdálené zálohy, interní zálohování, zálohování v cloudu a zálohy fotoaparátu. K dispozici je také utilita TimeMachineBackup pro uživatele zařízení Apple. Pro zálohování počítače v síti na My Cloud je možné použít aplikaci WD SmartWare. K dalším použitelným aplikacím patří Plex server, Milestone Arcus Surveillance pro správu IP kamer apod. S doplňky třetích stran se například dá pomocí Joomly nebo WordPressu vytvořit z úložiště My Cloud DL2100 webový server.

WD MyCloud DL2100 2

Přenosová rychlost při čtení a zápisu dat je velmi dobrá, dá se dosáhnout rychlosti čtení až 115 MB/s a zápisu kolem 100 MB/s. V mnoha instalacích tak bude omezujícím faktorem výkonu spíše propustnost firemní sítě nežli samotný NAS.

WD My Cloud DL2100 lze pořídit i bez disků za zhruba 7500 Kč bez DPH, jinak ceny pochopitelně závisí na velikosti vložených disků. Aktuální prosincová cena pro námi testovanou konfiguraci se dvěma 6TB disky se pohybuje kolem 13 500 Kč bez DPH. Z hlediska poměru cena/výkon je WD My Cloud DL2100 velmi dobrým řešením pro ukládání, sdílení a zálohování dat v podmínkách menší firmy nebo pracovní skupiny. Nabídka funkcí a rozšiřujících aplikací není u WD tak bohatá jako u značek, které se na zařízení NAS specializují, ale primární úkoly síťového úložiště dat zvládá výborně.


Mohlo by vás zajímat: