E LINKX
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

EIZO
Siemens

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Monitor BenQ PD2500Q na redakčním stole

Autor článku: Redakce   

Tags: 2K UHD | BenQ | IPS | PD2500Q | VESA

benq ilustracniDo naší redakce dorazil další monitor, který je už od výrobce směrován mimo jiné do komunity CAD/CAM uživatelů. Tentokrát šlo o 25palcový monitor PD2500Q od výrobce BenQ. Už při sestavování tohoto výrobku po vybalení z přepravní krabice musíme ocenit jednoduchost montáže. Není k ní potřeba žádný nástroj. Noha monitoru se připojí k podstavě jednoduchým bajonetovým spojem a zajistí zespodu „neztratitelným“ rychloupínacím šroubem. Na nohu se nasadí monitor pomocí upínací, se stojanem integrované destičky se dvěma jazýčky na horní straně a zacvakávacím zámečkem dole. Jednoduché a elegantní řešení. Je možné i standardní VESA uchycení na zeď.

Už v tomto okamžiku můžeme ocenit elegantní design, přední světlo neodrážející plochu kryjící IPS zobrazovací panel, lemovaný tenkým, asi milimetrovým okrajem. Ano, vlastní obrazové pole je ještě asi o další 4 mm na všech stranách užší, ale zatím jsme neměli v rukách nic, co by mělo obrazové pole až úplně do kraje. Spodní rám je širší, navíc uprostřed z něho ještě dolů vyčnívá lichoběžníkový nástavec, ve kterém jsou umístěna čidla technologie Brightness Intelligence a ECO. Ta první monitoruje množství okolního světla v prostředí a provádí automatické úpravy podle okolního osvětlení a intenzity obsahu na obrazovce. Výsledkem je, že jasné scény nejsou přeexponovány a zároveň dojde k vylepšení detailů v tmavých oblastech tak, aby byla zachována viditelná úroveň ostrosti.

benq 1

Vstupní a výstupní konektory

benq 2

Pro připojení obrazového zdroje jsou na monitoru vstupy HDMI, DisplayPort a mini DisplayPort, výrobce dodává v balení kabely HDMI a DisplayPort-mini DisplayPort. Oceňujeme univerzálnost druhého uvedeného kabelu – pokud máte na PC, notebooku nebo jiném zařízení, ke kterému chcete připojit monitor, konektor mini DisplayPort, použijete na monitoru DisplayPort a naopak. Na spodní zadní straně monitoru jsou s těmito vstupy umístěny ještě výstupy DisplayPort (pro řetězení monitorů) a 3,5mm zdířka pro stereofonní jack na připojení sluchátek. Také je zde užitečný rozbočovač USB 3.1 (gen. 1) s jedním vstupem a čtyřmi výstupy. Pro lepší přístup, který není zespodu nic moc, je možné pootočit monitor na výšku (pivot) a zasunout konektory v této pozici.

Na spodním okraji rámečku vpravo se také nachází kontrolka signalizující chod monitoru a ovládací tlačítka, jejichž funkce se mění a ukazuje na přilehlé části displeje podle zvoleného menu.

benq 4

Rozlišení monitoru se zobrazovacím poměrem 16:9 se označuje jako 2K UHD, což znamená 2560 × 1440 obrazových bodů. Panel je 8bitový, který přesně zobrazuje barevné prostory 100% sRGB a Rec. 709. Chybí ale podpora pro barevný prostor Adobe RGB. Zde by tedy mohli mít problémy uživatelé Photoshopu, InDesignu a Illustratoru.

Výšku monitoru nad podložkou lze měnit v standardním rozmezí 130 mm, vodorovné naklonění je v rozmezí –5°/20° (dolů/nahoru), otočení 45 ° (vlevo i vpravo) a pivot jsme již zmínili. Zobrazovací panel nabízí úhly sledování 178 stupňů a odezvu 4 ms (šedá-šedá).

Režimy zobrazení

Mezi režimy obrazu se dá vybrat z devíti možností. Monitor je dodáván se standardní volbou jako výchozí, ale můžete také vybrat možnosti Rec. 709, sRGB, CAD/CAM (zvýšený kontrast linií a tvarů technických ilustrací), Animace (10 úrovní jasu pro zlepšení zřetelnosti tmavých částí obrazu), Low Blue Light (omezující modré záření), Darkroom (pro práci v temné místnosti), M-book (přizpůsobení barev a vizuální reprezentace MacBooku) a uživatelské nastavení. K ochraně zraku uživatelů slouží kromě Low Blue Light také technologie BenQ Flicker-free, omezující blikání obrazu.
Zajímavá je nabídka Ergonomie, kde se dá aktivovat Brightness Inteligence (BI), měření světla a citlivost senzoru. Ve výchozím nastavení je BI vypnuta, stejně jako ECO mód, který lze aktivovat v nabídce ECO, tím spustit ECO snímač a nastavit jeho rozsah.

Zobrazení má použitý panel testovaného modelu skvělé a testované úhly pohledu a jednotnost barev jsou prostě bez chyby i při různých úrovních jasu. Barvy zůstávají věrné bez ohledu na zorný úhel, nedochází k deformaci obrazu nebo ztrátě barev.

benq 3

Závěrečné hodnocení

Monitor BenQ PD2500Q je v dané cenové hladině skvělý monitor pro všechny výrobcem doporučené kategorie zákazníků. Má kvalitní konstrukci, funkční nastavení stojanu, panel IPS, skvělou přesnost barev i svěží produktový design. A ještě jsme nezmínili, že každý monitor PD2500Q je po vyrobení individuálně zkalibrován, aby byly zajištěny přesné parametry Delta-E a Gamma. Za zmínku stojí i získané certifikace Technicolor a Soliworks.

Jediné, co můžeme vytknout, je hodně bídný zvuk vestavěných reproduktorů, ze kterých zvuková produkce zní jak z plechového hrnku. Ale u grafických monitorů to není výjimkou ani u jiných renomovaných výrobců.

Klady:

  • Panel IPS
  • Přesnost barev
  • Tovární kalibrace
  • Produktový design
  • Tříletá záruka

Zápory:

  • Zabudované reproduktory s nekvalitní reprodukcí

Cena monitoru BenQ PD2500Q se v době psaní recenze pohybovala na e-shopech v rozmezí 8721 Kč po 9233 Kč včetně DPH.
I přes zmíněnou výtku vůči reproduktorům a chybějícímu barevnému prostoru Adobe RGB si tento monitor celkově zaslouží naše zlaté CAD ocenění.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit