Amper 2019
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

ORBIT
Bentley
Předplatné časopisu CAD
Gopas

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Na první pohled jiný a ještě lepší AutoCAD LT

Tags: Autodesk | CAD

AutoCAD LT nabízí pokročilé funkce pro 2D kreslení za zlomek ceny plné verze aplikace AutoCAD. Obě varianty softwaru společnosti Autodesk přitom stále patří k vůbec nejznámějším a celosvětově nejpoužívanějším CAD nástrojům. Čím láká uživatele verze 2009? Především novým pracovním prostředím s důrazem na ještě lepší ovladatelnost a zásadním zvýšením produktivity práce (nejen) pro nové uživatele.

Každá z posledních verzí aplikace AutoCAD LT přicházela zejména s novými funkcemi a jejich rozšiřováním a vylepšováním tak, jak rostly požadavky uživatelů. Verze 2009 je však trochu jiná. Na své si přesto bezpochyby přijdou uživatelé noví i ti stávající.

Kde jsou tradiční příkazy a menu?

Mohlo by se zdát, že u aplikace AutoCAD, která je na trhu od roku 1982, již není možné vymyslet nic opravdu nového a překvapivého. To, že vývojáři každý rok přichází s novou a vylepšenou verzí, ale svědčí o opaku – trendy a možnosti IT i požadavky uživatelů nakonec stále procházejí dynamickým vývojem. AutoCAD LT 2009 tak poskytuje úplně nové pracovní rozhraní, které je postaveno především na pásu karet (tzv. Ribbonu, jehož obdobu mnozí uživatelé znají z balíčku kancelářských aplikací Microsoft Office 2007).

Zásadní změna byla provedena na základě požadavků mnoha uživatelů, kteří chtěli mít uspořádané ikony a nástroje logicky, podle úloh, které řeší, ne podle funkcí. Nové uspořádání v pásech vede ke značnému zjednodušení práce, menšímu počtu kliknutí pro získání stejného výsledku a k lepší orientaci v prostředí. Celé prostředí přitom bylo připraveno tak, aby orientace v programu byla bezproblémová a uživatelé byli schopni zvládnout svou práci co nejrychleji.

Konzervativnější uživatele, kteří se sžili s ikonami a nabídkami starší verze, jež si navíc třeba i přizpůsobili na míru svým potřebám, a nechtějí prozatím pracovat v novém uživatelském prostředí s pásem karet, jistě potěší možnost přepnout AutoCAD LT 2009 do staršího kabátu. Ale zkuste pečlivě zvážit všechna pro a proti – nové rozhraní je postaveno tak, že většina funkcí je pouze jedno až dvě kliknutí myší daleko, což výrazně šetří čas, navíc si jej můžete opět upravit dle svých potřeb. Zvyk je sice železná košile, ale i košili je čas od času vhodné vyměnit za novou, lépe padnoucí a slušivější.

Další novinky, které si zaslouží pozornost

AutoCAD LT 2009 přináší celou řadu novinek, podívejme se alespoň na některé z nich:

  • Připojení obrázků je podobné jako u externích referencí. Nově si lze připojit množství obrázků přímo do výkresu a každý obrázek se zobrazí také v panelu externích referencí, odkud lze snadno měnit jeho základní vlastnosti.
  • Užitečný je i různý vzhled výřezů – při tvorbě rozvržení výkresu se již není třeba vázat pouze na obdélníkové výřezy, ale nově je možné vytvořit libovolný tvar dle vlastních představ.
  • Nová verze 2009 zásadně rozšířila počet barev, se kterými lze pracovat, a to na celou paletu odstínů True Color a barvy z tzv. Knihy barev. Je tedy možné přímo volit barvu z palety PANTONE nebo RAL či sestavit si vlastní barvu kombinací odstínu, sytosti a světelnosti z knihovny True Color.
  • Vylepšena byla mj. i práce s daty ve formátu DGN, kdy lze připojit i exportovat DGN výkresy verze V7 i V8 a pracovat s nimi jako s externími referencemi.
  • Vytváření a úpravy vlastností hladin jsou s novým dialogovým oknem nejen rychlejší, ale i s menším rizikem vzniku chyb – prováděné změny v nastavení se totiž okamžitě a viditelně projevují ve výkresech.
  • Nástroje pro úpravu textu doznaly změn a text se již v průběhu psaní zobrazuje tak, jak bude vypadat, přičemž můžete pohodlně nastavovat jeho velikost i umístění.
  • Snadno přizpůsobitelná je nabídka Rychlé vlastnosti, která snižuje počet kroků potřebných pro přístup k informacím a optimalizuje jejich zobrazení pro daného uživatele i projekt.
  • Potěší i podpora 64bitové platformy, která je k dispozici jak u české, tak i u anglické verze.

Pro koho je nový AutoCAD LT?

Své tradiční místo si najde nejen v kancelářích stavební projekce, ale také v projekci zaměřené na strojařinu a další obory. Stejně tak se uplatní i ve firmách a týmech, které se sice projektováním nezabývají, ale zpracovávají jednoduchou formou např. projekty z oblasti Facility Managementu (správa budov po celou dobu jejich životnosti). Univerzální kreslicí nástroj totiž umožňuje efektivně a rychle zpracovat to, co byste v jiném případě řešili kresbou na papír. Elektronické „rýsování“ přináší oproti standardním postupům naprostou přesnost, možnost neomezené editace a změn i užitečné nástroje, jako je kótování, šrafování nebo třeba využívání předem definovaných bloků.

Autor pracuje ve společnosti Tech Data Distribution.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit