Exkluzivní partner sekce
- 02.10. Autodesk Inventor – kurz pro pokročilé (sestavy a strojní návrhy)
- 04.10. AutoCAD a AutoCAD LT – základní kurz
- 04.10. Metrologické školení » Metrolog organizace
- 05.10. AutoCAD 2013 - základní kurz
- 05.10. workshop Strukturální mechanika v programu COMSOL Multiphysics
- 09.10. AutoCAD Electrical – základní kurz
- 09.10. Autodesk 3Ds MAX – kurz
- 10.10. Trimble SketchUp – základní kurz
- 10.10. Autodesk Maya – pokročilé techniky renderování
- 11.10. Trimble SketchUp – prezentace návrhů
Aktuality
- Eaton optimalizuje logistiku mobilními roboty MiR
- S produkty Dassault Systèmes až ke hvězdám
- Sandvik mění logotyp a vizuální identitu
- Robotičtí psi a drony součástí bezpečnostního kamerového systému
- Digitální továrna 2.0 na MSV o budoucnosti průmyslu
- Siemens vydává PADS Professional VX.2.14
- První 16palcový model v portfoliu notebooků HP Pavilion Plus
- Čtyři klíčové technologie pro vítězství v elektromobilitě
CAD na www.SystemOnLine.cz
Hannover Messe 2013 |
Autor článku: Karel Heinige | |
Čtvrtek, 18 Červenec 2013 13:08 | |
Hannover Messe je něčím víc než jen prezentací nejnovějších technologií v průmyslu. V letošním roce nabídl impulzy pro mezinárodní průmysl, nabídl a ukázal více než 5000 inovací a zprostředkoval kontakt návštěvníků s vystavovateli, zahájení a posílení obchodních kontaktů, odborných konferencí a fór. Hannover Messe podle slov Olivera Freseho představuje barometr konjunktury, nejsou to jen trendy v oblasti průmyslu. Hannoverský veletrh nabízí velmi úzké propojení nových technologií a nových služeb, nikde jinde nenajdete takto úzce popropojovanou síť možné výměny vědomostí a navázání kontaktů.
Zájem o letošní dubnovou výstavu byl avizován už po skončení loňské akce, kdy vedení veletrhu vždy apeluje na vystavovatele, aby se na další ročník přihlásili co nejdříve. Už v té době si totiž zamluvilo plochu pro své prezentace přibližně 600 firem. Letošní závěrečná zpráva hovoří o 6550 vystavovatelích z 62 zemí světa, partnerem letošního veletrhu bylo Rusko a je pravda, že účast ruských firem byla nepřehlédnutelná, podobně jako vloni čínských, kterých ovšem i letos bylo hodně.
Stěžejním tématem tohoto roku byl integrovaný průmysl. S tímto tématem se pořadatelé snaží pokrýt stále větší míru propojování a tvorbu sítí v průmyslu. Integrovaný průmysl má tři rozměry. Zaprvé, stroje, zařízení, nástroje a další prvky si budou sdělovat, a IT to umožňuje, v budoucnu informace a údaje přímo mezi sebou. Do budoucna se očekává, že inteligentní materiály budou strojům samy hlásit, jakým způsobem je mají nejlépe opracovat. V další fázi si budou součásti a nástroje samy říkat o údržbu. To je tzv. téma monitoringu podmínek, tam si nástroje samy hlídají, v jakém jsou stavu, a řeknou si o údržbu nebo o opravu. Další rozměr tohoto tématu je to, že je možné rozšířit spolupráci i mimo rámec podniku. Dále je tu do budoucna možnost nových kooperací, i napříč celým spektrem odvětví. V současné době například v oblasti elektrické mobility spolupracují výrobci aut s dodavateli elektrické energie. Je to téma, které se táhlo všemi hlavními veletrhy a výstavami letošního Hannover Messe, a je to téma, které umožňuje zkrátit komunikační cesty.
Novináři většinou začínají svou činnost na veletrhu v novinářském centru. Letos jsem se tam konečně nechal odvézt speciálním mikrobusem, který objíždí jednotlivé brány výstaviště a převáží žurnalisty do centra. Ono procházet hannoverské výstaviště křížem krážem je většinou dost náročné na kondici a po pár hodinách toho máte plné zuby. Svou letošní návštěvu jsem začal v hale 5, která je poblíž novinářského centra. A tak jsem také hned narazil na stánky CzechTradu, které poskytly svá ochranná křídla hned několika českým firmám, konkrétně společnostem Centrum pro výzkum a inovace, Česká zbrojovka, ČVUT Praha, Elis Plzeň, Ferram Strojírna, Geomine, Hydraulic Systems Group (HSG), Jindra, J., Kdynium, Kornet, Kovo Koudelka, Kovolit, Kovosvit MAS, První brněnská strojírna, Rapid, Rotas Strojírny, Slévárna Kuřim, S&K Tools, Strojírny Třinec, Unex, Unitherm, VUHZ a Žďas.
Podobně jako na našich výstavách i zde se objevují burzy práce a do svých řad zde kromě jiných firem také lákal německý Bundeswehr. Při křižování uličkami hal jsem objevil také stánek firmy Aldebaran Robotics, která nabízí malé humanoidní roboty Nao, o kterých jsme už několikrát psali. K mé lítosti ale vypadal hodně opuštěně. Velmi zajímavou byla expozice firmy Fraunhofer, která v hale 7 předváděla zajímavé softwary 4Save-Tools, IPS Cable Simulation, Scorpius XLab nebo webové aplikace pro interaktivní 3D vizualizaci výsledku simulace. Určitě se k nim v tomto roce ještě vrátíme. Jakmile návštěvník prošel do haly 7, nemohl mu uniknout stánek Alphacam s iniciativou „fabberhouse", kolem kterého se tísnili lidé lační po informacích ohledně zakázkového internetového 3D tisku. Je vidět, že i v Evropě se bude tomuto typu podnikání dařit. A momentální cena? 0,49 eura za vytištěný centimetr krychlový.
Hodně velký stánek měla i CAD-CAM-CAE komunita sdružující se pod internetovou doménou CAD.DE a návštěvníci zde měli možnost si vyzkoušet v práci v mnoha CAD produktech. Ovšem největší stánky zde samozřejmě měly firmy vyvíjející a prodávající softwary pro podporu počítačového navrhování, ať už to byl Autodesk, Dassault Systèmes PTC nebo Siemens. Ty představovaly své produkty v posledních verzích a zájemců o prezentace měly opravdu dost.
Další firmou nabízející přímé modelování byla na malém stánku SpaceClaim Corporation, představující produkt Spaceclaim Engineer.
Mohlo by vás zajímat:
|