Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Jednoduchý CAM pro dílenské frézování tam, kde chybí pracovní síla

Autor článku: Pavel Šimonek   

Tags: Autodesk | CAD | CAM | CNC | FeatureCAM | HSM | Řezání | Soustružení

cad cam ilustracniS nedostatkem pracovní síly se český trh potýká již mnoho měsíců. O to víc se firmy snaží zlepšovat a automatizovat své výrobní postupy, aby nedostatek pracovníků nahradily stroji nebo novými technologiemi. V případě chybějících lidských zdrojů v oblasti CNC programování se nabízí zavedení jednoduchých CAD/CAM systémů u strojů a provádění programování přímo obsluhami.

V čem je CAM software výhodnější?

I když lze jednoduché programování zabezpečit přímo na panelu obráběcího stroje, není tak efektivní, jako vytváření NC programů pomocí CAM softwaru. Ten je výrazně rychlejší a eliminuje možné chyby v kódech. Firma, která zavede i pro jednoduché programování CAM systém, zrychlí výrobu, výrazně sníží efekt nedostatku pracovníků a navíc sníží zmetkovost vzniklou chybami při ručním vytváření programů.


Simulace frézování na děličce

Autodesk FeatureCAM je rychlý a jednoduchý

Kvalitním zástupcem v kategorii dílenského programování je CAD/CAM software Autodesk FeatureCAM, který v edici standard nyní stojí jen cca 4500 Kč/měsíc a uživatelům nabízí kompletní programování prizmatických dílců na frézkách, soustruzích a drátových řezačkách. Jeho výhodou oproti jiným řešením je vysoký stupeň automatizace, takže uživatel nemusí stále dokola zadávat hodnoty a klikat na různé ikony, které se např. v postupech 2.5D frézování neustále opakují.


Detekce tvaru 4osého drátového řezání s automatickým vyrovnáním vodítek

Software nabízí všechny možné strategie 2.5D frézování, tedy kapsování, profilování, frézování výstupků, frézování závitů, drážek a dalších. Zajímavým prvkem je automatizované srážení všech hran na modelu, které lze použít pro odjehlení celého obrobku. Vrtání je ve FeatureCAMu maximálně automatické. Velmi efektivní je nahrazení vrtacího cyklu frézovacím v případě, že na dílně chybí odpovídající vrták. Software samozřejmě díry navrtává, vrtá, sráží, zahlubuje a lze programovat i dělové vrtání. Možnosti jsou téměř neomezené. Pomocí výrobních informací v CAD souborech je možné rozpoznávat díry se závitem, alternativně lze závity poznat podle barev děr nebo jejich specifických průměrů.

HSM frézování jako samozřejmost

Součástí strategií pro frézování jsou i možnosti HSM frézování, které lze použít pro efektivní rychlé hrubování nebo v případě těžko obrobitelných materiálů. Na ideálních modelech lze pomocí HSM parametrů ušetřit až 90 % času. Velmi záleží na samotném tvaru celého modelu.


Frézování 3D plochy ve FeatureCAM Standard

2osé soustružení

Součástí edice Standard je kompletní soustružení bez naháněných nástrojů. Lze použít všechny strategie pro soustružnické nože, jako podélné a příčné soustružení, konturování, speciální dráhy pro cut-grip destičky a zpětné soustružení (prime turning). Samozřejmostí je vytváření zápichů, závitů, definování úpichu, vrtání a programování převzetí dílce do proti-vřetena. Systém řeší i podporu kusu pomocí koníku a lunety.

EDM drátové řezání


HSM frézování kapes v Autodesk FeatureCAM

FeatureCAM Standard nabízí všechny strategie pro 2osé a 4osé drátové řezání, tedy definování razníků, matric i otevřených kontur. Software zvládá programování bezodpadových řezů i současné řezání mnoha tvarů tak, aby mohla obsluha pustit stroje bezobslužně na noc.


Soustružnické dráhy ve FeatureCAM Standard

Simulace a NC kódy

Aby nedocházelo ke zbytečným škodám ve výrobě, je součástí každé edice kontrola kolize na celou sestavu nástroje i upnutí obrobku. Je možné porovnat obrobený díl s výchozím modelem. Výstupem jsou bezvadné NC kódy i formou cyklů např. pro vrtání nebo soustružení.

Autodesk FeatureCAM je možné stáhnout na adrese www.featurecam.cz a bezplatně vyzkoušet na dobu 30 dnů.

CAD CAM SYSTEMS, s. r. o.
https://www.cadcam-systems.cz  


Mohlo by vás zajímat: