Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

3D tiskové farmy AFS od Prusa Research na Formnextu

Čtvrtek, 17 Listopad 2022 21:40

Tags: AFS | Automated Farm System | FormNext | Original Prusa Pro | Prusa Research

PrusaR Formnext-2246Společnost Prusa Research oznámila první zákazníky pro své průmyslové řešení 3D tisku Original Prusa Pro Automated Farm System. Firma známá především díky svým populárním domácím 3D tiskárnám se tak rok po oznámení konceptu na světovém Expu v Dubaji naplno pustila do rozšíření své působnosti i do průmyslového segmentu.

Automated Farm System od Prusa Research je komplexní řešení 3D tisku pro průmyslové využití. Jde o škálovatelnou tiskovou farmu s komplexní správou tiskových úloh a automatickým sklízením hotových výtisků. Jako koncept jej firma představila v loňském roce na světovém Expu v Dubaji, kde zařízení zvládlo náročný půlroční provoz v rámci českého pavilonu.

Prototyp první produkční jednotky, který obsahuje osm 3D tiskáren vyvinutých speciálně pro AFS, byl pak k vidění na výstavě Formnext v německém Frankfurtu. Na tomto veletrhu Prusa Research rovněž oznámila poprvé i cenu, která bude začínat na 45 tisících eur bez DPH. K dispozici budou i školení a servisní programy, včetně lokálního servisu na vyžádání a rychlé výměny tiskárny. Nedílnou součástí AFS je rovněž softwarové řešení Prusa Connect, které umožňuje efektivní plánování tiskových úloh a jejich komplexní správu.

Řešení Original Prusa AFS se k prvním zákazníkům dostane příští rok. Společnost Prusa Research vybrala první čtyři firmy, kterým své řešení poskytne. Zájem o AFS mnohonásobně přesahuje současnou výrobní kapacitu, takže v první fázi byly vybrány společnosti, které jsou regionálně blízké a které aplikují 3D tisk v nejrůznějších částech svých provozů.

Oficiální zájem o první jednotky AFS projevily po vzájemné dohodě firmy Motoism (výrobce motocyklových náhradních dílů na míru, Německo), Schleif-Tec (prototypování, Rakousko), Ruhr-Universität Bochum (vzdělávání, Německo) a Oratek (inovativní technologická řešení, Švýcarsko). V Prusa Research jsou rádi, že se podařilo navázat spolupráci s tak rozmanitými partnery, kteří funkce AFS využijí skutečně naplno. Počítjí s velmi úzkou spoluprací a předáváním zpětné vazby, která pomůže řešení i nadále vylepšovat.

Na veletrhu Formnext (15.-18. listopadu, Frankfurt nad Mohanem) představila Prusa Research i další novinky zaměřené na profesionální využití 3D tisku. Jde například o tiskárnu SL1S Medical, zaměřenou na dentální laboratoře a zubaře nebo o průmyslové delta tiskárny od firmy Trilab, ve které Prusa Research drží 80% podíl. Hlavní zaměření firmy se nemění, stále vyrábí primárně tiskárny pro domácí uživatele a malé firmy. Na druhou stranu, vidí stále větší množství firem, kterým nevyhovují předražená řešení 3D tisku, a které se o tiskárny z Prusa Research vážně zajímají. Dává proto smysl jim vyjít vstříc.

V rámci výstavy Formnext ohlásila Prusa Research i nové flexibilní a biobased pryskyřice (resiny) značky Prusament a rovněž projekt Prusament Refill, který umožní zákazníkům koupi filamentů do 3D tiskáren ve variantě bez kompletní cívky, což šetří výrobní náklady i životní prostředí. Více informací najdete na firemním blogu Prusa Research.

 


Mohlo by vás zajímat: