Partneři Projektu CAD
Rapid Prototyping ve zdravotnictví |
![]() Výhodná alternativa k CAD/CAM systémůmZubní laboratoře dnes většinou používají CAD/CAM systémy, které jsou uzpůsobeny k produkci stomatologických výrobků. Data pořízená dentálním skenerem jsou upravena speciální softwarem a poté putují do frézovacího centra, které již z finálního materiálu vyrobí potřebnou zubní náhradu.
3D tisk funguje na podobném principu, také využívá digitálních dat pořízeným ze skeneru, na rozdíl od obrábění však materiál není odebírán, ale přidáván po jednotlivých vrstvách.
Takové zařízení uvedla nedávno na trh americká společnost 3D Systems, která je průkopníkem v této oblasti. První zařízení uvedla na trh v roce 1986 a v současné době nabízí 24 zařízení založených na 4 různých technologiích. V našem případě se jedná o 3D tiskárnu ProJet DP 3000 (zkratka DP – Dental Production).
Až 150 modelů za 3–5 hodinVýhodou tohoto systému je vysoká produktivita. V rozmezí několika hodin dokáže zařízení zaplnit stavební platformu o rozměrech 298 x 185 x 203 mm (xyz). Výstupem zařízení jsou speciální modely na bázi vosku pro přímou tvorbu odlitku metodou ztraceného (vypalitelného) modelu, které vynikají velice hladkým povrchem. Z takto získaných modelů již velice snadno získáme odlitek stomatologického výrobku z požadovaného materiálu (slitiny běžně používané ve stomatologii) a samozřejmě také finální keramické náhrady vyrobené pomocí presovací techniky. Zařízení disponuje bezobslužným provozem, může tisknout např. přes noc anebo o víkendu. Prázdné cartidge se stavebním materiálem se automaticky vymění za nové tak, aniž by se narušil celý proces tisku.
|