Google překladač: English Deutsch

První instalace 3D tiskárny HP Multi Jet Fusion v České republice

Autor článku: Ondřej Štefek   

Tags: 3Dees | D tisk | HP MJF | ING

3D HP ilustracniV Praze a Ostravě právě probíhají první instalace inovativní průmyslové 3D tiskárny HP Jet Fusion pro sériovou výrobu plastových dílů a prototypů. Do České republiky vstupuje 3D tiskárna firmy HP jen krátce po prvních instalacích v USA, Francii a v Německu a je tak vůbec první zemí střední a východní Evropy, kde se 3D tisk uplatňuje v sériové výrobě.

3D tisk pro zdravotnictví

Frýdeckomístecká společnost ING corporation je průkopníkem ve vývoji a výrobě zakázkových ortotických a protetických zdravotnických pomůcek. V Moravskoslezském inovačním centrum Ostrava firma ING corporation společně s firmou Invent Medical Group vyvíjí unikátní kraniální ortézy, které pomáhají správnému vývoji dětských hlaviček. Dosud se tyto ortézy vyráběly manuálně. 3D tisk celý proces nejen zjednoduší a urychlí, ale také zlevní. Návrhy na ortézu budou hotovy během několika minut a výrobek vytištěn v řádu hodin. Nový inovativní výrobek zhotovený 3D tiskem představuje významný přínos pro komfort, funkci i vzhled této zdravotnické pomůcky.

3D HP 1

Pro tyto potřeby firma ING corporation v Ostravě aktuálně instaluje 3D tiskárnu HP Jet Fusion, jež je jako jediná v současné době schopna nákladově konkurovat tradiční sériové výrobě plastových dílů. HP umožňuje vyrábět vysoce kvalitní a funkční díly až desetkrát rychleji a při polovičních nákladech v porovnání se známými nejproduktivnější technologiemi 3D tisku.

3D tisk doposud nedokázal držet krok s tradiční výrobou plastů a jeho širší využití naráželo na neakceptovatelné výrobní náklady nebo omezenou rychlost. Ve firmách se proto využívá především při prototypování. Případ brněnské společnosti MSR Engines však ukazuje, že se jim technologie HP vyplatí u sériové výroby plastových dílů do spalovacích motorů i v porovnání s výrobou vstřikováním plastů. Vstřikolisy si přitom dosud držely neotřesitelné postavení při levné produkci tisíců funkčních dílů.

3D HP 2

Aditivní výroba komponent spalovacích motorů

MSR Engines vyvíjí spalovací motory pro sportovní využití v motokárách nebo v různých disciplínách automobilového sportu. Zakladatel společnosti Martin Šula se jako všestranný sportovec jednou nechal přemluvit na surfování, kde ho napadlo spojit tradiční surf se spalovacím motorem. Výsledkem tohoto nápadu je světově unikátní motorizované surfové prkno Jetsurf.

MSR Engines se obrátila na společnost 3Dees Industries, jež je partnerem společnosti HP pro 3D tisk v České republice, s požadavkem sériové výroby specifického dílu, který je součástí chlazení motoru. Firma měla zkušenosti se 3D tiskem a technologii FDM úspěšně používá při prototypování. Pro výrobu stovek až tisíců kusů dílů s vysokými nároky na vodotěsnost a vzduchotěsnost se však technologie FDM ukázala jako méně vhodná a příliš pomalá.

Firma tedy vyzkoušela technologii 3D tisku Multi Jet Fusion (MJF) a materiál PA12. Nejprve si vytiskla testovací vzorek a následně dalších 400 kusů pro přímou montáž do motorů. Firma je s výsledky sériové výroby na HP Jet Fusion 4200 spokojena a zvažuje nové aplikace na Jetsurfu.

3D HP 3

Nabídka pro české firmy

3D tisk technologií Multi Jet Fusion nabízí unikátní rozvojovou příležitost pro české firmy. Na jednom zařízení lze rychle vytvářet jak prototypy, tak koncové funkční díly ve stovkách a tisících kusech. 3D tiskárny HP Jet Fusion 4200 nabízí srovnatelné nebo nižší náklady na pořízení aditivní technologie při mnohem vyšší produktivitě.

V porovnání s vybranými technologiemi 3D tisku také nabízí vysokou míru znovu využití stavebního materiálu. Téměř veškerý nezfúzovaný materiál se znovu využije při následném tisku. Míchání nového materiálu s použitým navíc probíhá automaticky a bez zásahu obsluhy.

3D HP 4

Chlazení vytištěných dílů probíhá velmi rychle – na jednu hodinu tisku připadá jedna hodina chlazení. Kompletní tisková úloha se při rychlosti stavby 4000 cm3 za hod. se vytiskne za 10 hodin a za dalších 10 hodin chlazení je připravena k vyjmutí. Mezitím ovšem můžete dále tisknout. Pro dosažení maximální efektivity výroby lze kombinovat počty 3D tiskáren a výměnných stavěcích jednotek.

Zájemci o využití 3D tisku v sériové výrobě mohou navštívit HP 3D Printing Lab v prostorách pražského Centra 3D tisku 3Dees, kde aktuálně probíhá druhá instalace 3D tiskárny HP Jet Fusion. Mohou se na místě seznámit s různými aplikacemi, dostupnými materiály pro výrobu a také náklady na výrobu.

Foto: HP, ING corporation a Invent Medical Group, MSR Engines a 3Dees Industries

http://www.3dees.cz

 


Mohlo by vás zajímat: