CADservis
Vítkovice Cylinders
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

Siemens
Alvao
Alvao

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

CAD nástroje zdarma od Dassault Systèmes SolidWorks

Tags: CAD | Software | SolidWorks

solidworks01Vývoj a návrh nových výrobků, staveb, zařízení se dnes neobejde bez konstruování pomocí počítače a také příslušného softwaru. Jejich výrobci, pokud hovoříme o těch významnějších, mají obvykle v nabídce vedle komerčních verzí i nástroje dostupné zdarma komukoli. Nejinak je to u jednoho z největších výrobců CAD softwaru, společnosti Dassault Systèmes SolidWorks Corporation. Pokud bychom je chtěli na úvod vyjmenovat, jsou to tyto programy: eDrawings Viewer, DraftSight, Drawings Now, BluePrint Now a SolidWorks Explorer.


SolidWorks eDrawings

Vlajkovou lodí DS SolidWork je SolidWorks – výkonný 3D CAD. Vzhledem k jeho obrovské šíři záběru jeho výrobce nabízí doplňkové nástroje, z nichž některé jsou zdarma. Mezi ně na prvním místě patří program pro prohlížení dat, eDrawings Viewer. Není to jen osamocený prohlížeč, ale ucelená vyspělá technologie, která dovoluje sdílet informace o návrhu i bez vlastnictví editačního placeného softwaru .

Pokud se řekne eDrawings, většinou si každý správně vybaví především eDrawings Viewer. Ten je opravdu zcela zdarma. Zvládá prohlížení vícelistového 2D výkresu i všech 3D modelů včetně řezů. Kromě zobrazení formátů SolidWorksu podporuje samozřejmě vlastní formáty EASM, EPRT a EDRW, a také formáty DXF/DWG, 3DXML, Pro/E, STL či CALS. Do vlastních formátů lze publikovat přímo z prostředí SolidWorksu. Podporuje virtuální skládání výkresu, je možné si zobrazit jednotlivé pohledy a při rozmístění jinak než původně je vytisknout nebo exportovat, a to i pouze část výkresu. Orientaci mezi více pohledy či řezy na více listech usnadňují hyperlinky. Soubory eDrawings jsou vysoce komprimovány, tím jsou vhodné pro zasílání elektronickou poštou. Navíc je lze uložit do souboru s příponou EXE, ten již obsahuje prohlížeč a je možné ho ihned otevřít na libovolném počítači s operačním systémem Windows. Všechny uvedené součásti včetně jazykových verzí jsou distribuované v jednom malém instalačním souboru. Jediným kliknutím lze přehrát vestavěnou animaci a vidět souvislosti mezi jednotlivými pohledy. Ovládání eDrawings je intuitivní a přehledné i pro ne-CAD odborníky. Základní verze je zdarma, doplněk nazvaný eDrawings Publisher pro export z dalších CAD systémů a vyspělejší verze Professional je zpoplatněna. Je určena především pro CAD uživatele, kteří potřebují využít rozšířené možnosti, jako jsou komentáře, odměřování, vytváření dynamických řezů, rozložených pohledů atd.

solidworks03

Dnes má již eDrawings nezastupitelnou roli na mnoha pracovištích po celém světě, kdy se rutinně používá jak k předávání dat mezi konstrukcí a výrobou, tak mezi dodavateli a odběrateli apod.

Novinky verze 2011

  • V nastavení eDrawings je možno zapnout vodoznak, který upozorňuje na neaktuální data.
  • Díly v sestavách je možné přesouvat volně nebo pomocí triády.
  • Lze filtrovat názvy dílů v sestavách.
  • eDrawings 2001 je plně 64bitová aplikace, to znamená vyšší výkon.

DraftSight

Doplňkovým nástrojem pro práci s 2D dokumentací v balíku SolidWorksu byl program 2DEditor. Ten sice nadále zůstává k dispozici, ale vedle něj se objevil nový zástupce, nazvaný DraftSight. Jde tedy o profesionální 2D CAD produkt. Pochází z mateřské firmy, společnosti Dassault Systèmes. Co je ale nejdůležitější, je zcela zdarma pro kohokoli. Ač zdánlivě nováčkem, je postaven na ověřené technologii, a přesto svým vzhledem patří mezi progresívní aplikace. Ovládání bude všem, kdo mají zkušenost s kreslením ve 2D, připadat velmi povědomé, stejně tak nativní možnost práce s formáty DWG/DXF. Velikost souboru pro stažení je velmi přiznivá, stejně tak rychlost instalace, navíc automaticky proběhne v jazyce podle Windows, včetně češtiny. Podporované operační systémy jsou kromě Windows (XP, Vista, 7 i v 64bitech) i MacOS a nejnověji i Linux. Stažení a aktivace samostatné verze pro jednoho uživatele jsou bezplatné, vyžaduje se pouze bezplatná aktivace pro neomezené komerční využití. Pokud má však zákazník zájem o podporu aplikace DraftSight, jsou k dispozici tři klíčové prémiové služby DraftSight. První zahrnuje technickou podporu poskytovanou týmem technické podpory DraftSight (e-mail a telefonní číslo). Dále zákazníkovi zajišťuje přístup k rozhraní API (LISP, C++ a COM). A v neposlední řadě poskytuje síťovou licenci, která usnadňuje správu aplikace DraftSight.

solidworks02

Komunita

Uživatelé mohou využít také otevřenou on-line komunitu, kde získají přístup k novým službám, diskusní fórum a také mohou svými návrhy ovlivnit další vývoj produktu. Rovněž získají okamžitý otevřený přístup k nepřebernému množství on-line výukových zdrojů. Program je určen jak profesionálům každodenně se zabývajícím tvorbou výkresů, tak i např. studentům a pedagogům.

SolidWorks Explorer

Průzkumník SolidWorks je určen pro správu souborů a dokumentů SolidWorks při zachování vysokého komfortu ovládání. Usnadňuje orientaci v projektech, prohlížení souborů SolidWorks, zobrazení jejich vlastností, konfigurace, kde je použit, hledání apod. Lze jej použít pro přejmenování, nahrazení a kopírování dokumentů SolidWorks tak, aby zůstaly zachovány vztahy mezi soubory, např. mezi sestavou a jejím výkresem. SolidWorks Explorer lze pro soubory používat i samostatně. Pro zobrazení dokumentů využívá eDrawings prohlížeč.

Webové služby zdarma

3D Content Central

Mezi freeware patří i webová služba pro vyhledávání, konfigurace a stahování 3D dílů a sestav, 2D bloků, knihoven funkcí a maker. Celkem je již více než 0,5 miliónu aktivních přispěvatelů, mezi které patří i významní výrobci. Uživatelé tak těží z obrovského obsahu součástí, které by jinak museli pracně kreslit či modelovat.

Drawings Now

Webová aplikace sdílí vaše výkresy a CAD data s kýmkoli a kdekoli. Jednoduše nahrajete soubory na tuto webovou službu SolidWorks a potom odešlete e-mailem odkaz partnerům. Sdílejte své návrhy s kýmkoliv a kdekoliv — jednoduše nahrajte soubory na tento server SolidWorks.

BluePrint Now

Webová služba s bezplatným on-line DWG editorem. Je-li váš počítač připojen k internetu, můžete ho použít k vytvoření DWG výkresů. Lze takto revidovat, upravovat, sdílet a vytvářet soubory DWG pomocí tohoto serveru SolidWorks. Soubory lze přímo na serveru uložit.

Odkazy na SW zdarma:

Společná stránka – http://www.solidworks.com/sw/support/downloads.htm
DraftSight – www.draftsight.com
eDrawings – www.edrawingsviewer.com
3D Content Central – www.3dcontentcentral.com

Autor pracuje v Dassault Systèmes SolidWorks Corp.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit