Google překladač: English Deutsch

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Kybersochař z MCAE vytvořil novou lišku Bystroušku

Úterý, 05 Duben 2016 16:03

Tags: Adam Krhánek | ATOS | Compact | FDM | GOM | Hukvaldy | MCAE | Obora | Scan | Systems

mcae Liska Bystrouska-1614Adam Krhánek, sochař pracující v MCAE Systems, byl vybrán zástupci Ostravsko-opavské diecéze, aby vymodeloval a vytvořil novou sochu lišky Bystroušky, která byla zcizena ze svého místa na jednom z bludných kamenů hukvaldské obory. Tato bronzová socha zde stála již víc než půl století a Adam Krhánek se ujal její rekonstrukce a vytvořil kopii, která poslouží k finálnímu odlití z bronzu. Díky 3D technologiím, které společnost MCAE Systems nabízí, byl kámen na Hukvaldech nejprve naskenován optickým skenerem ATOS Compact Scan firmy GOM, aby výsledná socha přesně sedla na požadované místo.

Naskenováním tak byla data převedena do počítačové podoby a sloužila jako základ pro usazení modelu Bystroušky. Kromě tohoto uměleckého účelu nacházejí optické skenery široké uplatnění například pro přesnou a efektivní kontrolu kvality výroby, ukládání optimalizovaných dat z designových aplikací, skenování poškozených tvarů či celých sestav nástrojů i forem. Nejširší využití systému ATOS je v oblastech CAD, CAM a FEM, kde je vyžadováno měření reálných objektů a jejich následné srovnání s teoretickým modelem.
Model lišky byl složen z jedenácti dílů vytištěných na 3D tiskárně MakerBot, která umožňuje snadný a rychlý tisk metodou Fused Deposition Modeling (FDM), kdy pomocí počítačem řízených drah tisková hlava vytlačuje a nanáší roztavený termoplast v polotekutém stavu vrstvu po vrstvě na modelovací podložku, kde okamžitě tuhne. Tento konkrétní model ještě nesplňoval požadované finální tvary lišky Bystroušky, takže se musel ještě domodelovávat plastelínou. Povrch nové sochy se totiž musí co nejvíce přiblížit původnímu originálu. Jednou z možných cest by bylo vytištění modelu, jeho tmelení a zbroušení, aby bylo dosaženo správného, ručně modelovaného, povrchu, ale Adam Krhánek zvolil jinou metodu, která mu umožňuje zakomponovat i klasickou sochařinu. Z konečného modelu se udělal sádrový odlitek a ve slévárně se pak liška dočkala své bronzové podoby.
Původní bronzovou lišku, která stála v oboře od roku 1962, navrhl sochař Karel Vávra. Liška měla vyleštěný ocásek, kterého se měl člověk dotknout a přitom si něco přát. Přání se mu mělo splnit do roka a do dne.

nova-liska-bystrouska-si-zkusila-jak-se-sedi-na-balvanu-105649
Každá bronzová socha je někde osahaná, takže i Adam Krhánek ji dotáhl do původního stavu, než ji někdo ukradl, čili včetně naleštěného ocásku, pacek i čumáku.
Ukotvení nové lišky se zesílí, aby už nebyla tak snadno odcizitelná. Počítá se také se senzory pohybu a bezpečnostními čidly.
Slavnostní odhalení nově instalované sochy proběhne v pátek 8. dubna v 10 hodin v hukvaldské oboře.


Mohlo by vás zajímat: