GFI
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

GEPRO
SOLIDWORKS
SUSE

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Geocaching – symbióza pohybu, zábavy a poznávání

Tags: Geocaching | GPS

geo-01Pokud bychom vypsali anketu o nejužitečnější a nejzábavnější aktivitu s využitím moderních technologií, jedno z předních míst by nepochybně obsadil geocaching. A vinu na tom, že by se asi neumístil na prvním místě, nese jen jeho nedostatečná popularizace.
Co je geocaching? Pokud bychom měli tento pojem vysvětlit dříve narozeným, asi nejsrozumitelnější by pro ně byla volná analogie s rádiovým orientačním během, který byl kdysi oblíbeným masovým sportem na půdě tehdejšího Svazarmu. Pojem rádiový orientační však při geocachingu dostává novou dimenzi v podobě družicové navigace a druhé slovo běh je třeba zmírnit na turistiku či výlet. Název geocaching je odvozen od dvojice slov geo (země) a cache (skrýš). Anglický název se vyslovuje jako [džíoukešin], avšak často se používá i zdomácnělá podoba „geokešing". Princip hry je velmi jednoduchý. Hráč, případně skupina hráčů hledají skrýš nebo přesněji schránku ukrytou na zajímavém místě, která obsahuje různé předměty.

Základem je GPS navigátor

GPS navigátory našly „sportovní" uplatnění už dávno, hlavně při jachtingu, sportovním létání, automobilových orientačních závodech, či turistice. Ani jeden z těchto sportů, snad s výjimkou turistiky a nedělních rodinných orientačních automobilových soutěží, však není určen pro široké masy a jejich provozování je poměrně nákladné. Základním předpokladem pro geocaching je přístroj pro GPS navigaci. Může být turistický, případně i automobilový, který dokáže fungovat na baterie alespoň několik minut, ale zřejmě nejvíce se používají mobilní telefony. To, že v současnosti je každý lepší mobilní telefon vybaven GPS modulem, může být hlavním předpokladem, aby se z geocachingu stala doslova masová aktivita. Podmínkou regulérního geocachingu je, aby každý hráč byl zaregistrován na webu, na www.geocaching.com.

Cílem hry je najít ukrytou schránku

Možná by bylo lépe upřesnit, že najít skrytou schránku je sekundárním cílem. Primárním cílem je pohybová aktivita a objevování zajímavých míst. Skrýše jsou totiž téměř výhradně umístěny na turisticky nebo historicky zajímavých místech. Podobně jako jsou registrovaní hráči, i každá schránka má na internetu svou stránku, kde je nejen její popis a GPS souřadnice, ale hlavně poučné informace o lokalitě, v níž se skrýš nachází. Fyzicky může mít vodotěsná schránka různou velikost, například plastová krabice na jídlo nebo sklenice od zavařeniny. Ve schránce je povinně tužka, zápisník a navíc různé jiné předměty. Hráči, nazývaní také geokešeři (geocachers), tyto skrýše pomocí svých přijímačů hledají. Po nalezení skrýše si z ní hledač může něco z toho, co tam je uloženo, vzít a měl by tam i něco přidat, aby skrýš mohla i nadále sloužit pro další hledače. Po nalezení je třeba udělat o této skutečnosti na internetu záznam a případně se podělit s ostatními o své zážitky při hledání skrýše, připojit nějaký zajímavý fakt týkající se místa skrýše a podobně.

Podle velikosti se schránky rozdělují na:

  • Micro – krabička od léků, filmu, či plastové pouzdro z kinder vajíčka. Obsahuje pouze papírový zápisníček, do schránky tohoto typu se nevkládají předměty na výměnu. Existují i menší schránky než Mikro, které se někdy označují jako Nano.
  • Small – láhev na zavařeniny, malá dóza na jídlo. Schránka obsahuje předměty na výměnu a zápisník.
  • Normal – dóza na oběd.
  • Large – kbelík od pracího prášku s víkem nebo klasická poštovní schránka.

geo-02 Slavnostní finále – nalezení skrýše

Kromě klasických skrýší se poměrně často používají i jejich sofistikovanější modifikace:

  • Multi-cache – je značkovaná cesta ke skrýši s více zastávkami, přičemž na každé zastávce je potřeba vyřešit nějakou zajímavou úlohu. Zveřejněné jsou zpravidla jen GPS souřadnice první zastávky, kde hráč najde indicii, která ho přivede k další zastávce. Indicie mohou být buď slovní, nebo číselné, z nichž se nakonec podle vzorce nalezeného na poslední zastávce vypočítají souřadnice skrýše.
  • Mystery – tato skrýš má ve webové stránce zveřejněn poměrně náročný hlavolam nebo šifru, po jejichž vyřešení získá hráč GPS souřadnice skrýše. Až po nalezení správného řešení se dopracuje k finálnímu umístění skrýše. Informace potřebné k vyřešení úlohy musí být dostupné široké veřejnosti a úloha musí být řešitelná s pomocí informací uvedených na webové stránce schránky. Příkladem takové skrýše je Jánošíkova mučírna, kterou najdete po vyřešení rébusu: Skrýš je situována přímo na náměstí Liptovského Mikuláše. K získání její polohy (souřadnic) je třeba najít jižní vertikální sluneční hodiny (které ukazují místní pravý sluneční čas) na kostele sv. Mikuláše a zjistit, kterou občanskou hodinu (H) určuje dubnové slunce při dopadu stínu na třetí bod zleva. Polohu skrýše pak vypočítáte podle vzorce: N 49 ° 04•(H+961), E 019 ° (3*H) •758
  • Letterboxing – je moderním ekvivalentem razítek na horských chatách. Hledač používá indicie k nalezení letterboxu. V každém letterboxu je jedinečné razítko a každý letterboxer má své vlastní razítko. Svým razítkem orazí zápisník ve schránce a svůj zápisník razítkem z letterboxu.
  • Webcam cache – v tomto případě jde spíše o pravý opak skrýše, hráč musí získat svůj obrázek z webové kamery monitorující veřejné prostranství, jehož součástí je příslušné atraktivní místo, například historická budova, pamětní deska, pomník nebo fontána. Pro ilustraci – pokyny k webcam cache umístěné v Trnavě jsou: Drž GPS přijímač, dej ruce nad hlavu a nech někoho uložit tvou fotografii web kamerou. Fotku ulož na stránku jako důkaz...
  • Virtual cache – úkolem virtuální schránky je jen upozornit na turisticky nebo historicky zajímavé místo. Na příslušných souřadnicích se tedy nenachází žádná fyzická skrýš ani schránka.

Kromě stabilních skrýší se v souvislosti s různými akcemi budují i příležitostné skrýše (Event cache). Může to být u příležitosti setkání příznivců geocachingu či různých festivalů, nebo i setkání milovníků přírody za účelem vyčištění přírody od odpadků v okolí atraktivního místa. Tato varianta hry se nazývá Cache In Trash Out (www.cacheintrashout.org) a slouží jako výzva pro shromáždění geokešerů v nějaké přírodní lokalitě nejen za účelem jejího vyčištění, ale společným úsilím se obnoví i turistické stezky, značky a podobně.

Speciální varianty geocachingu

Kromě drobných předmětů, například pohlednic a suvenýrů, se v geocachingových schránkách občas vyskytují i dva typy zvláštních předmětů, které nejsou předmětem běžné výměny popsané v předchozí stati, ale pracuje se s nimi podle zvláštních pravidel.

Travelbug je libovolný předmět označený speciálním kovovým identifikačním štítkem. Má majitele a jeho posláním je putovat ze schránky do schránky. Podle pravidel si jej můžete ponechat maximálně dva týdny a pak ho musíte přemístit do další schránky, případně oznámit e-mailem jeho majiteli, co s ním hodláte podniknout. Můžete ho třeba vzít na dovolenou a umístit do schránky v zahraničí.

Geocoin je putovní mince, na které je vyražen nejen motiv, ale i identifikační kód. Pomocí něj můžete minci virtuálně vybrat ze stránky cache, v níž byla mince uložena, a pak přesunout na stránku cache, kam jste ji přemístili. Symbol vyražený na minci se v podobě ikonky přemístí na vaši stránku statistiky. Vlastní geocoin si musíte aktivovat na stránce www.geocaching.com.

Originální slovenskou specialitou je Slovak Wood Geocoin (SWG). Navzdory označení „geocoin", nemá SWG trackovací číslo a není třeba jej přemisťovat do jiné schránky, takže si ho můžete vzít (podmínkou je vložení svého SWG nebo jiného předmětu stejné nebo vyšší hodnoty), nebo jej ve schránce ponechat. SWG je předmětem typu „signature item", který geokešer zanechá ve schránce jako formu svého podpisu. Fyzicky se jedná o dřevěné kolečko o průměru 35 mm a tloušťce 7 mm, které je gravírované laserem po obou stranách. Jedna strana je vždy stejná a obsahuje logo geocachingu, nápis Slovak Wood Geocoin a rok výroby. Konkrétní osobu charakterizuje druhá strana, na které je ve většině případů osobní logo.

geo-03Příklad SWG geomince

Od okamžiku, kdy bývalý prezident USA Bill Clinton dal vypnout chybu, která byla záměrně vnášena do GPS, zdálo by se, že navigační přístroje jsou tak přesné, že se hledání stává rutinní záležitostí. Není to docela tak. Přesnost GPS závisí na počtu zachycených družic i na počasí, takže reálná přesnost je 5–10 metrů, což znamená, že v závěrečné etapě se můžete dost potrápit. Geocaching je především o pohybu v přírodě a o zajímavých místech. Když se stanete pokročilejším geokešerem, což v praxi znamená, že vás to zaujme a už jste našli několik skrýší, zvažte, zda neznáte ve svém okolí místo hodné pozornosti, kde byste mohli založit novou skrýš.

Autor je slovenský softwarový architekt, publicista a konzultant.


Mohlo by vás zajímat:
 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit