Sociální služby Praha 9
E LINKX
Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

EIZO
GFI
ZW3D 2022
DT Summit MP
GFI

GOPAS - CAD kurzy

Více kurzů

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Velkoformátový tisk – mocný pomocník ve službách CAD/GIS

Tags: Canon | Tiskárny | Velkoformáty

canon01Profesionálové v oblasti CAD/GIS aplikací věnují spoustu času, úsilí a energie do tvorby a zpracování grafických návrhů či technických výkresů. Aby výsledek byl optimální, je potřeba kombinace schopností, dobrého vybavení, zkušeného oka a kreativity. Ale vytvořením i sebelepšího návrhu celá práce nekončí. Důraz na detail je v této oblasti důležitější než kdekoli jinde. Při následném tisku tak nesmí dojít byť k sebemenšímu zkreslení. Návrh musí na papíře doslova ožít. Proto je potřeba se věnovat i výběru vhodné velkoformátové tiskárny. Již dávno nejsou velkoformátové tiskárny neforemnými monstry bez stylu. Vedle vzrůstající kvality výstupů a zatraktivnění designu se rozšiřují i možnosti využití. Náklady na pořízení a správu jsou nyní dostupné široké technické veřejnosti. A čeho by si měli všímat techničtí uživatelé, kteří tisknou především CAD a GIS data?

Kvalita především

Výsledná kvalita tisku by měla každého uživatele zajímat především. Je možné lehce přimhouřit oko v oblasti designu, akceptovat vyšší cenu nebo těžkopádnější ovládání. Ale věrnost barev, přesnost tisku a odolnost výtisku i v nepříznivých podmínkách musí splňovat ta nejpřísnější kritéria.

Uživatel by si měl ověřit ostrost čar, písma a kontur pro technické výkresy, a zároveň zda jsou barvy výrazné, jasné a nerozpíjí se a dokážou vdechnout návrhům či fotografiím život. Zde záleží především na typu inkoustu a počtu trysek, které nabízí tisková hlava. Na celkovém výsledku se odrazí i výběr papíru, který má specifické fyzikální a chemické vlastnosti. Ty pak zajišťují správnou absorpci a fixaci inkoustu. Důležitým aspektem je potom i rychlost tisku.

Pro tuto oblast nabízí Canon modely iPF 655 a iPF 755, které tisknou na formáty až o velikosti A1 (24"), respektive A0 (36"). Byť jsou stroje navrženy pro tisk čárových výkresů, dokážou si stejně skvěle poradit i s tiskem velkoplošných fotografií. iPF655 se vyznačuje jednou z nejvyšších rychlostí ve své třídě – vytiskne stránku formátu A1 za 30 vteřin. Neméně rychlé jsou i velkoformátové tiskárny Canon imagePROGRAF iPF755, které vytisknou stránku o velikosti A0 za 48 sekund.

Tiskárny vynikají také vysokou přesností a kvalitou tisku se silou čáry od 0,02 mm a přesností tisku +/–0,1 %. Reaktivní inkoustový systém se skládá ze 4 „dye based" a matného černého inkoustu na bázi pigmentu. Významná změna nastala použitím nového Magenta inkoustu, jejímž výsledkem je širší barevný prostor v oblasti červených barev.

Kompaktní design a snadná obsluha

Vedle kvality tisku je potřeba zvážit před nákupem i další kritéria. U velkoformátových tiskáren věnujme pozornost designu, ale i snadnosti obsluhy. Nejenom čas, ale i místo jsou peníze, a proto je vhodné zvolit správně a nezabrat novým strojem zbytečně příliš místa v kanceláři nebo ateliéru. Nepraktické jsou také manipulace s rolí za tiskárnou.

Právě modely Canon iPF 655 a iPF 755 nabízí kompaktní design v kombinaci s předním ovládáním, které zajistí úsporu místa. Canon u nových velkoformátových tiskáren zdokonalil ovládací panely, které jsou velmi intuitivní a umožňují snadnou správu médií, nastavování funkcí či detekci zbývající doby tisku pro každý výstup. Součástí nového designu je jednoduchý koš na výtisky umožňující automatické stohování více než 20 stránek o velikosti A1 nebo A0, bez zásahu obsluhy.

canon02Tiskárny jsou navíc vybaveny vestavěným 80GB pevným diskem pro ukládání tiskových úloh a ekonomickým módem, který šetří náklady spojené s tiskem. Tiskárny jsou kompatibilní s jazykem HP-GL/2 včetně nastavení barevných palet a snadno se integrují do stávajících systémů a softwarů používaných v CAD prostředí, což zajišťuje hladký přechod od starších zařízení k tiskárnám nové generace.

Praktická pro běžný provoz je i unikátní technologie Hot Swap, která umožňuje výměnu inkoustových kazet za provozu, bez přerušení tisku, což zkracuje čas tisku a přispívá k redukci nákladů. Navíc připojení do sítě umožňuje rychlou výměnu dat.

Správa nákladů

Stejně jako ještě před výběrem tiskárny provádíme analýzu návratnosti investice a podle toho potom volíme odpovídající model, tak nesmíme během provozu opomenout ani na správu nákladů prostřednictvím účtovacího softwaru. Hlavním parametrem je pro většinu zákazníků cena výtisku a celkové náklady na provoz zařízení (ROI). Je to především proto, že hodnota spotřebního materiálu, za dobu provozu zařízení, většinou převyšuje pořizovací hodnotu tiskárny. Důležitá je také kompatibilita tiskárny s již provozovaným softwarem.

Společnost Canon například své profesionální produkty vybavuje softwarovým nástrojem Canon eMaintenance. Ten sleduje provoz tiskárny, její výkon, životnost jednotlivých dílů a nutnost případné objednávky spotřebního materiálu. Významnou inovaci představuje „Accounting tool" – nástroj pro přesnou kontrolu provozních nákladů, který umožní kontrolu až posledních 10 000 výtisků. Aplikace obsahuje detailní informace, na základě kterých uživatel získá komplexní kontrolu nad každodenními náklady spojenými s tiskem. Cenu tisku sníží také možnost předdefinovat nastavení pro určité typy výstupů. Dalším řešením je také Ekonomický režim tisku. Ten je možné využít pro tisk návrhů či kontrolu obsahu. Tento režim dokáže snížit spotřebu inkoustu až o polovinu. Samozřejmostí je možnost přesného výpočtu ceny v libovolné měně s možností nastavení přesné ceny spotřebního materiálu.

canon03Digitální svět

Ruku v ruce s rozhodnutím o koupi špičkové velkoformátové tiskárny jde i výběr kvalitního skeneru. Je potřeba zvolit vzájemně optimální kompatibilní řešení a klást důraz na snadnost použití, rychlost a kvalitu. V tomto segmentu je ideální spojení velkoformátových tiskáren Canon iPF 655 a iPF755 a skenerů řady Colortrack SmartLF s technologií CCD a CIS, které prodává také společnost Canon. To zaručí naprosto ideální spolupráci a maximální výkon.

Multifunkční skenovací systém je schopný zachytit i velmi jemné detaily při zachování sytých a věrných barev. Pokud hledáte technologii pro reprografii, grafické umění, fotografii, korporátní grafiku, GIS a AEC trhy, pak je ideálním řešením Colortrac SmartLF Gx+ 42. Jedná se o první velkoformátový model s technologií CCD schopný skenovat v rozlišení 1200 dpi. U této technologické lahůdky oceníte mimo jiné také rychlost skenování, kterou vám nenabídne žádný skener v této třídě, 2D LED osvětlení s dlouhou životností a úsporný režim v souladu s normou ENERGY STAR. Jeho hodnotu ještě zvyšuje „scan once" software umožňující skenovat v reálném čase bez nutnosti opětovného skenování. To šetří čas zaměstnanců a v konečném důsledku i peníze. Všechny tyto vlastnosti činí z tohoto skeneru jednu z nejlepších voleb ve třídě CCD skenerů.

Na technologii CIS je postavený cenově dostupný velkoformátový skener Colortrac SmartLF Ci 40, který je schopen skenovat dokumenty do šíře 40" (100 cm). Za zdůraznění stojí fakt, že vám tento pomocník předvede velmi ostré a geometricky přesné výstupy, což oceníte především při skenování technické dokumentace. Praktickou vlastností je systém vkládání i výstupu skenovaného dokumentu na přední straně. SmartLF Ci 40 si získá oblibu i tam, kde jste limitováni omezenou kapacitou plochy kanceláře či pracoviště. Tato řada skenerů získala vůbec jako první ocenění 4,5 hvězdičky a hodnocení „Výjimečný" od společnosti BERTL (Business Equipment Research & Test Laboratories). Společnost BERTL Inc. je více než 15 let zdrojem objektivních a nezávislých produktových hodnocení a srovnávacích analýz v oblasti digitálního zpracování obrazu a workflow řešení. Tato ocenění dodávají skenerům punc ryzí kvality.

Dokonalý velkoformátový tisk v každé kanceláři a ateliéru

Již dávno jsou pryč doby, kdy jsme byli závislí na službách tiskáren. Trend současnosti je jasný. Vytiskněte si své podklady a návrhy z pohodlí své kanceláře. Ušetříte svůj drahocenný čas, náklady a navíc máte celý pracovní postup zcela ve své režii. O návratnosti této investice rozhodně není pochyb.


Mohlo by vás zajímat: