Google překladač: English Deutsch

Exkluzivní partner sekce

StreamTech.tv

streamtech tv-logo

Velkoformátový tisk? Snazší a dostupnější než kdy dříve

Tags: Tiskárny | Velkoformáty

hsi01Mnoho uživatelů má dodnes tisk velkých map, výkresů či grafiky spojený se složitou přípravou dat před tiskem a únavnou údržbou tiskárny. Co platilo v době perových plotrů, je však dávno pryč. Tisk na moderních velkoformátových tiskárnách dnes rychle zvládne každý uživatel s běžným přehledem o práci s počítačem. Pořízení a každodenní provoz velkoformátové tiskárny se tak zpřístupnil i těm, kteří dříve váhali. Stále nevěříte? Podívejme se spolu se specialisty na velkoformátový tisk ze společnosti HSI na několik názorných příkladů.

Blesková příprava dokumentů k tisku

Firmy a uživatelé, kteří s velkoformátovým tiskem začínají či nepracují každý den, měli dříve obavy, jak rychle a bez chyb zvládnou tisk map, dokumentů a výkresů různých velikostí. Pro ně (ale i všechny další uživatele, kteří si chtějí zjednodušit práci) je k dispozici šikovný softwarový pomocník – HP Instant Printing Utility. Je dostupný zcela zdarma (aktuálně v nové verzi 3.5) a proces posílání map, dokumentů, grafů a prezentací, výkresů či obrázků do tisku dokáže značně zpříjemnit. Získat jej můžete na stránkách HP (zkuste odkaz hp-ip.jdem.cz) či u dodavatele velkoformátových tiskáren. Kontaktovat tak můžete přímo HSI, certifikovaného HP Designjet partnera (hsi.cz).

Jak to celé funguje? Už slovo „instantní" v názvu aplikace naznačuje, že pro tisk na velkoformátové tiskárně HP nebudete muset stahovat a instalovat její ovladače či řešit jejich nastavení. Jediný softwarový nástroj se postará o vše podstatné – můžete jej používat jako samostatnou aplikaci pod Windows, v Průzkumníku souborů lze jednoduše kliknout pravým tlačítkem myši na dokument a zvolit příkaz pro náhled a tisk či využít zásuvný modul pro Microsoft Office 2007. Pokud vám do e-mailové schránky přijde třeba nová vizualizace, můžete ji okamžitě nechat vytisknout z Outlooku. Připravujete-li pro partnery prezentaci s grafy, kterou potřebujete ve větším formátu, lze tisknout přímo z Excelu. Podobných operací, které možná sami provádíte každý den, najdete nespočet. Rychlý náhled před tiskem navíc poskytuje dokonalý přehled nad velikostí, orientací i umístěním dokumentu na tiskovém médiu.

hsi05Aplikace HP Instant Printing Utility je jednoduchá a přehledná – usnadňuje rychlý
tisk velkoformátových dokumentů přesně tak, jak potřebujete.

Zjednodušení velkoformátového tisku prakticky dosahuje úrovně známé u běžných kancelářských tiskáren – zvládne jej doslova každý uživatel s běžnými znalostmi PC. S aplikací HP Instant Printing Utility můžete rychle tisknout soubory oblíbených formátů PDF, DWF, PLT/HPGL-2, PPT, JPEG, TIFF či kancelářské dokumenty z Microsoft Office 2007. Nepřekvapí podpora všech aktuálních tiskáren HP Designjet – od 110, 111 a 510 přes T610, T620, T770 po T1120, 4020, 4520 či Z5200.

Tiskoví velikáni v terénu

Nedávno jste se na stránkách časopisu IT CAD mohli krátce seznámit s trojicí nových tiskáren HP Designjet – Z5200 pro (repro)grafický trh i T770 a T1200 pro technický tisk. Jednou věcí jsou technické parametry, druhou pak skutečné uplatnění v praxi. Spolu se specialisty ze společnosti HSI, která v České republice dlouhá léta poskytuje komplexní služby okolo velkoformátových tiskáren HP, jsme ke každé z uvedených novinek našli ukázkový příklad, kde konkrétně přinášejí klientům výhody.

Příklad první: Centrální podnikové středisko tisku

Ve velké geodetické společnosti hledali ucelené a kompaktní zařízení pro tisk, skenování i kopírování dokumentace – převážně mapových podkladů liniových staveb, související technické dokumentace a prezentací pro zákazníky či do výběrových řízení.

Rozhodnutí padlo na novou kombinaci HP Designjet T1200 HD MFP:

 • skener a tiskárna zabírají pouze jedno tiskové pracoviště, včetně 15palcového monitoru s virtuální klávesnicí,
 • velmi snadná je výměna rolí – přepínání mezi nimi umožňuje souběžně používat dvě nejfrekventovanější média (či jeden typ média ve dvojnásobné délce),
 • oproti stávajícímu řešení došlo k navýšení rychlosti tisku (odhadem o více jak třetinu) a zlepšení kvality výtisků (6 inkoustů a špičková kvalita), zrychlilo a zkvalitnilo se skenování,
 • díky šifrovanému, 160GB externímu disku má vedení společnosti jistotu, že je eliminována možnost úniku dat u citlivých zakázek pro státní správu a bezpečnostní složky,
 • obsluha si pochvaluje také parametry, které obvykle k nejdůležitějším při výběru nepatří – snížila se hlučnost tisku a díky osazení 300ml černé náplně lze na jeden zátah vytisknout až 180 m výkresů (což se hodí zejména u tisku velkých zakázek přes noc).

Vzhledem k měsíčnímu objemu tisku v kombinaci s výhodnými celkovými náklady na pořízení i provoz tiskárny byla dokonce výměna tiskárny schválena v rámci úsporných škrtů v době poklesu stavební činnosti.

hsi02V kombinaci HP Designjet T1200 HD MFP se úspěšně snoubila vysoce
kvalitní tiskárna pro technický tisk a skener s vysokým rozlišením.

 

Příklad druhý: Lokální reprografie

Pobočka reprografie z krajského města zaznamenávala v posledních měsících zvýšenou poptávku zákazníků po barevném tisku ve větších formátech. Protože však poskytovala pouze černobílý tisk – plnobarevný pouze v malých (foto)formátech – rozhodla se pro investici do nového typu HP Designjet Z5200.

Mezi hlavní argumenty výběru patřily:

 • rychlá návratnost vynaložené investice – při stávajícím počtu zákazníků již cca za půl roku,
 • snadná kontrola nákladů – integrovaná podpora účetnictví,
 • snadné ovládání – obsluhu s aplikací HP Instant Printing Utility zvládnou všichni zaměstnanci,
 • úspora času – díky eliminaci chyb a snadnému posílání dokumentů do tisku zvládne obsluha každou zakázku v průměru o 5 minut rychleji než dříve,
 • nabídka nových služeb – velkoformátový tisk z prakticky jakéhokoli běžného formátu dat (včetně postskriptu) ve vysoké kvalitě a na širokou škálu médií (počínaje recyklovaným papírem a konče reklamním tiskem určeným pro podsvícení).

hsi04Výhodou HP Designjet Z5200 je velmi široký záběr možných tiskových médií –
s přehledem si poradí i s reklamní grafikou do podsvícených panelů.

Příklad třetí: Architektonický ateliér

Menší architektonická kancelář, ve které pracují (a pravidelně tisknou) tři architekti, si nechávala výkresy tisknout a kopírovat v místní reprografii, kterou měli na druhé straně okresního města. S jejími službami byli poměrně spokojeni, nestarali se o vlastní plotr, výkresy měli s dovážkou až do kanceláře. Stávalo se však, že potřebovali tisknout i přes víkend nebo během návštěvy klienta. Při kreativní práci navíc občas vznikají chyby – a každá oprava ve výkrese znamenala cestu pro dotisk (bylo-li otevřeno). Nakonec se v ateliéru rozhodli, že si pořídí velkoformátovou tiskárnu HP Designjet T770 o velikosti 44".

Rozhodla vesměs praktická i finanční hlediska:

 • při plánovaném objemu tisku počítají s životností min. 5 let,
 • s rozpočtením pořizovací ceny na 5 × 12 měsíců a připočtením nákladů na spotřební materiál je vyšla průměrná měsíční platba na 1800 korun,
 • i pokud připočetli peníze za občasnou brigádu na skládání výkresů před hromadným odevzdáváním, stále byli na polovině toho, co dnes platí každý měsíc dodavateli.

Tiskárnu sice mají v majetku, je nutno ji odepisovat z daní a zabírá místo, ale výhody jednoznačně převážily – architekti nejsou limitováni pracovní dobou a vzdáleností reprografie, jsou daleko operativnější u tisku pro klienty na jednáních, výtisky mají k okamžitému náhledu a kontrole a chyby mohou opravit ihned. Vzhledem k jednoduché údržbě i výhodným servisním podmínkám tak v ateliéru našli způsob, jak ušetřit – a přitom zefektivnit svou každodenní práci.

hsi03Investice do velkoformátové tiskárny HP Designjet T770 se v praxi rychle
vrací i menším týmům architektů a projektantů.


Nekupujte zajíce v pytli – chtějte něco navíc

Každý nákup velkoformátové tiskárny si zaslouží odpovídající pozornost – přece jen jde o zařízení stále dražší, než je běžné kancelářské vybavení, a správný výběr dokáže vyřešit firemní tisk na léta dopředu (a za cenu, která umí překvapit i příjemně). Možností, kde vybrat tiskárnu přesně na míru potřebám vašeho týmu, je více. Prostřednictvím HSI, certifikovaného HP Designjet partnera, můžete využít nového Democentra HP v Praze (Malešická 20). Velmi užitečné jsou i předváděcí akce s ukázkami návaznosti tisku na CAD, GIS a další systémy. Využít můžete semináře o velkoformátovém tisku HP Printshow s HSI, který se koná pravidelně již 10 let (nyní rovnou dvakrát do roka).

Je dobré nezapomenout ani na speciální akce – pokud měníte starší či vysloužilou tiskárnu za novou, můžete u HSI získat desetitisíce korun protihodnotou v akci HP Zbavte se staré (www.hp.cz/hpzbavtesestare). A kupujete-li novou velkoformátovou tiskárnu, v rámci jiné akce – HP Start – získáte jeden z balíků tiskových médií zdarma (www.hpstart.cz). Tyto i další výhody mohou dále snížit vstupní náklady – určitě se na ně před případným pořízením tiskárny informujte.


Autor je specialista na produkty HP Designjet ve společnosti HSI.


Mohlo by vás zajímat: